Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že letadla proletěla v neděli úžinou Mijako. Ta se nachází východně od sporného souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü.

Neobydlené souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou významné námořní trasy. Skupina ostrůvků je v současnosti pod japonskou správou, ale Čína si ji rovněž nárokuje.

Čína v roce 2013 nad souostrovím vyhlásila zónu vzdušné obrany, kde se všechna letadla musejí při průletu identifikovat. Toto opatření vyvolalo hněv Spojených států, Japonska a Jižní Koreje, které novou zónu odmítly uznat. Čína i Japonsko do oblasti pravidelně vysílají svá hlídková letadla a lodě.

Čínská letadla, mezi nimiž byly bojové letouny Suchoj Su-30, bombardéry a tankovací letouny, proletěla v neděli úžinou Mijako mezi japonskými ostrovy Mijako a Okinawa. Stroje "během dlouhého okružního letu" podle Pekingu nenarušily japonský vzdušný prostor. Japonská armáda v úžině zaregistrovala průlet nejméně osmi čínských vojenských letounů.

"Námořní cvičení v západním Pacifiku a hlídky v zóně vzdušné obrany ve Východočínském moři jsou založeny na nutnosti ochrany čínské suverenity a bezpečnosti a zajištění mírového vývoje," uvedl mluvčí čínského letectva Šen Ťin-kche.

"Japonská vláda pokračuje ve sledování čínských vojenských aktivit, které jsou stále intenzivnější a expanzivnější. Jsme připraveni bránit naši zemi, teritoriální vody a vzdušný prostor," prohlásil japonský vládní mluvčí Jošihide Suga.