"Zastavím volný pohyb, zavedu bodový systém po vzoru Austrálie a počty (přistěhovalců) snížím," prohlásil Gove s odkazem na čtyři pilíře jednotného unijní trhu, který počítá s volným pohybem lidí, služeb, zboží a kapitálu. Právě volný pohyb lidí zastánci brexitu kritizují, neboť podle nich Londýn nemůže nijak přistěhovalectví kontrolovat.

Představitelé EU přitom dali v posledních dnech opakovaně najevo, že účast na jednotném trhu s sebou nese i povinnosti, a to v podobě zmíněných čtyř svobod volného pohybu.

Austrálie je považována za zemi s jedním z nejpřísnějších přistěhovaleckých systémů. Canberra zásadně odmítá běžence, kteří se do země pokusí připlout na lodích; migraci reguluje tak, že vedle kvót pro ekonomické přistěhovalectví zájemce boduje. Vyhodnocuje například znalost jazyka, věk, zkušenosti či význam znalostí pro hospodářství země. Pokud uchazeč určitý limit nesplní, nárok na přistěhování nemá.

Gove kandidaturu na předsedu Konzervativní strany a tím i na premiérské křeslo nečekaně oznámil ve čtvrtek. Do té doby podporoval jednoho z nejhlasitějších zastánců odchodu z unie a někdejšího londýnského starostu Borise Johnsona. Ten se ale nakonec rozhodl nekandidovat.

Gove dnes zopakoval, stejně jako ve čtvrtečním prohlášení, že se o premiérský úřad původně ucházet nechtěl a že jedná pod vlivem aktuálního vývoje. Ve čtvrtek uvedl, že Johnson není schopen zemi v nynější obtížné době vést, a proto se rozhodl tento úkol převzít. Mnohá média Govea označila za zrádce, který Johnsonovi bodl nůž do zad.