Ve svém projevu americký vůdce zmínil některé dopady globálního oteplování, jako jsou například mnohem větší sucha či silnější bouře. Jak poznamenal, rok 2014 byl dosud nejteplejší v historii. "Jsme první generace, která přímo cítí dopady klimatických změn a poslední, která s tím může něco udělat," prohlásil Obama a několikrát si vyslechl bouřlivý potlesk. "Jestliže se nezachováme správně, už to nepůjde vrátit zpátky. Jestliže chceme chránit naši ekonomiku, bezpečnost, zdraví našich dětí, můžeme udělat víc," dodal.

Průmyslníci a další oponenti plánu se již nechali slyšet, že hodlají vládou stanovenou redukci vypouštění škodlivin napadnout u soudů a dosáhnout odložení její platnosti do doby, než budou soudní pře ukončeny.

Obamův plán má své kritiky z řad republikánů, ale i některých demokratů, kteří se obávají, jaké budou jeho dopady na americkou ekonomiku. Tématem se již začali zabývat i nynější prezidentští kandidáti, i vzhledem k tomu, že boj s klimatickými změnami bude zásadní téma hlavně pro Obamova nástupce. Ten bude zvolen na podzim příštího roku. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová se již nechala slyšet, že plán podporuje.

Šéf republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell plán zkritizoval a uvedl, že nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu. "Udělám všechno, co budu moci, abych to zastavil," dodal.

Šéf Bílého domu již loni navrhoval do roku 2030 třicetiprocentní pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005, nyní přišel s 32 procenty. "Máme jen jeden domov, jen jednu planetu. Není žádný plán B," uvedl Obama.

Spojené státy patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům stanoveným na mezinárodních klimatických konferencích. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit druhého prezidentského období a postavil se po bok zemí Evropské unie, které zavádějí podobná opatření.