Největším problémem oboru je podle asociace zastřené agenturní zaměstnávání přes tzv. pseudoagentury, které jsou až o polovinu levnější než legální agentury práce. Tento stav poškozuje zejména malé a střední agentury práce vlastněné českými majiteli, tvrdí asociace.

"Místo toho, abychom posílili kontroly vůči pseudoagenturám, které celý systém zneužívají, tak zkomplikujeme situaci těm poctivým," uvedl předseda AMSP Karel Havlíček. Tyto "pseudoagentury" například uzavírají se zaměstnancem dohodu o provedení práce, což zákon o zaměstnanosti zakazuje, a tím má zaměstnanec o 11 procent vyšší čistý výdělek. Uzavírají také s podniky smlouvy o dílo, což nesmí.

Počet agentur práce, které jsou povinné každoročně podávat hlášení o své činnosti, je zhruba 2300. Z nich v průměru 824 povinnost neplní. Dlouhodobě své povinnosti neplní 525 agentur práce, odhalil průzkum Asociace pracovních agentur. "Přesto je každé tři roky při obnově povolení považuje ministerstvo vnitra za spolehlivé a prověřené a ministerstvo práce jim vydává další povolení k činnosti," upozornila AMSP.

Agentury práce podléhají každé tři roky pravidelné kontrole při žádosti o obnovu povolení. Za roky 2013 a 2014 jich inspekce práce zkontrolovala přes tisícovku a pochybení našla u 85 z nich.

Ministerstvo práce chce, aby nová pravidla začala platit od ledna. Z 12 změn jich asociaci vadí pět. Kromě kvóty a řetězení smluv jde o půlmilionovou kauci, kterou musí každá agentura složit, pokud chce podnikat. Dále má výhrady ke zvýšení poplatku za povolení k agenturnímu zaměstnávání a požadavku, aby odpovědný zástupce musel být zaměstnancem agentury na pracovní smlouvu.

Agenturní zaměstnávání se na celkovém počtu zaměstnanců podílí v Česku 0,7 procenta, v Evropské unii je to 1,7 procenta. Agentury práce v tuzemsku ročně zaměstnávají zhruba čtvrt milionu lidí, patří mezi ně studenti, matky na rodičovské dovolené, lidé starší 50 let, ale i těžko umístitelní lidé, kteří jsou po výkonu trestu, problémech s návykovými látkami, mají exekuce na mzdy a u běžných zaměstnavatelů práci nenajdou.

Pravidla agenturního zaměstnávání projednávala v březnu tripartita, na změnách se ale neshodla. Odbory a zaměstnavatelé mají například jiný pohled na řetězení práce na dobu určitou. Podle zástupců firem je zapotřebí zvlášť u sezónních prací. Podle návrhu ministerstva práce by celková doba navazujících dočasných pracovních příležitostí neměla překročit tři roky. Odbory by také ustoupily od kvót.