O město se několik dní vedou tvrdé boje, dnes ráno ale ozbrojenci z fronty An-Nusra a dalších sunnitských skupin strategický bod z velké části dobyli, informoval podle zahraničních agentur šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Padesátitisícový Džisr aš-Šughúr byl jedním z posledních měst v Idlibu, které se syrské armádě dařilo bránit. Jde o strategicky významný bod, protože město leží blízko hranice s Tureckem a vede jím také hlavní tah do západní provincie Latákíja, která je baštou stoupenců prezidenta Bašára Asada.

"Kdyby město padlo, mohli by povstalci zahájit ofenzivu proti Latákíji, a to by bylo pro Asadův režim nebezpečné," varoval už dříve Charles Lister z analytického Brookingsova institutu.

Sunnitští radikálové minulý měsíc vytvořili alianci, v níž jsou kromě bojovníků hnutí An-Nusra, které se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida, i skupina Ahrár aš-Šám a další hnutí. Aliance se chce prosadit vůči znepřátelenému Islámskému státu (IS) a v březnu zaznamenala velký úspěch, když dobyla správní středisko provincie Idlib na severozápadě Sýrie.

Radikálové z organizace An-Nusra, stejně jako přívrženci soupeřící organizace Islámský stát, syrské občanské války využili a podobně jako demokratická opozice usilují o svržení prezidenta Asada. Místo jeho režimu chtějí ale v Sýrii vytvořit stát s přísnými islámskými pravidly.

Konflikt v Sýrii trvá už čtyři roky a má přes 220.000 obětí. Svůj domov musely opustit miliony lidí, značná část jich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.