"Náhrobky jsou unikát, je to v holešovském muzeu jediná památka na rod Šternberků, který holešovské panství vlastnil více než dvě století do roku 1574," poznamenal historik Ondřej Machálek z městského muzea.

Podle restaurátora Lubomíra Tomance, který se už při rekonstrukci holešovského zámku podílel na opravách kamenným portálů a prvků v zahradě, se náhrobky musí očistit a následně zpevnit speciálním přípravkem z rozpuštěného křemíku. Včetně nutné fáze vysychání bude celá etapa trvat týden. Poté se kameny vrátí na své místo v barokní kapli.

Text na kamenných fragmentech je psaný češtinou z 16. století a dokládá, že jeden z náhrobků patří Markétě z Ludanic, druhé ženě Jana mladšího ze Šternberka a matce Jindřicha ze Šternberka, a druhý Janu Krušinovi z Lichtenburka, následujícímu vlastníkovi holešovské tvrze.

"Poté, co Rottalové holešovský kostel přestavěli, dostaly se náhrobky do jednoho z městských domů a staly se druhotným stavebním prvkem. Místní vlastivědní pracovníci je objevili na počátku 30. let minulého století. Po uložení v depozitáři městského muzea jsou nyní trvalou součástí zámecké kaple," dodala Podhajská. Restaurování náhrobků je první fází oprav všech kamenných prvků v kapli, práce budou v dalších týdnech pokračovat.