Senát pražského městského soudu pod vedením Evy Pechové konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu správním soudem a nelze proti němu podat žalobu. Takzvané "opatření obecné povahy", které žaloba asociace napadala, jen na základě tohoto nařízení vyznačilo území se zákazem, což bylo v pořádku. "Obec k tomu zmocňuje zákon o silničním provozu," upozornila soudkyně.

Praha podle Pechové dokonce měla ze zákona povinnost, nikoliv jen oprávnění rozmístit na území se zákazem vjezdu přepravníků značky. Žalované opatření obecné povahy tak vlastně město vůbec vydávat nemuselo, ale pokud to učinilo, není to překročením jeho pravomoci a důvodem ke zrušení opatření.

"Vítám rozhodnutí soudu, který nám potvrdil, že jsme postupovali správně. Ta situace už byla opravdu neúnosná a nebezpečná jak pro chodce, lidi na vozítkách segway, tak i pro řidiče. Připojili jsme se k většině velkých světových měst, kde tento problém vyřešili už dávno. V Anglii třeba platí absolutní zákaz, ale my jsme nechtěli být tak striktní v místech, kde to podle nás není třeba," uvedla pro ČTK Krnáčová.

Na provoz segwayů, které využívali především turisti, si dlouhodobě stěžovaly radnice, kritizovali ho také obyvatelé centra. Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynějšího opatření hrozí až dvoutisícové pokuty.

Asociace Segway ČR hájí zájmy majitelů segwayů i podnikatelů s těmito vozítky, sdružuje přes dvě desítky firem. Její právník Pavel Říčka dnes uvedl, že asociace má zájem na kvalitním nastavení pravidel a potřebu určité regulace nezpochybňuje, opatření magistrátu však vnímá jako politické rozhodnutí. "Praha zcela selhala při vynucování pravidel. Nebyla schopna usměrnit malou skupinku osob na segwayích, která tu dělala výtržnosti," řekl s tím, že městské části letitý problém neřešily.

Jediným argumentem magistrátu byla podle Říčky množící se zranění chodců, přičemž advokát zdůraznil, že neexistují statistiky o tom, že k častým střetům chodců se segwayi skutečně dochází. Zároveň se vymezil vůči cyklistům, kteří podle něho pro chodce představují mnohem větší nebezpečí.

"Zákaz dopadá nejenom na podnikatele, ale i na soukromníky, kteří v těch oblastech bydlí a používají vozítka k ekologické a nerušivé dopravě," prohlásil u soudu právník. Podle něj opatření postihlo i invalidy, jejichž vozíky také fungují na principu samovyvažovacího zařízení. "Město Praha řeklo, že invalidy tady nechce," poznamenal.

Krnáčová nesouhlasí. "S tím, jak přibývalo množství segwayů, stoupal i počet nehod a zranění, v nichž tato vozítka figurovala. Je naprosto jasné, že pokud se chcete dívat po památkách, nemůžete zároveň dávat pozor na cestu. V Praze přitom šlo pouze o turistickou atrakci, rozhodně se nejednalo o nějaký rozšířený dopravní prostředek, který by sami Pražané k dopravě využívali," řekla.

Segwaye nyní nesmějí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Zákaz vjezdu město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až počátkem prosince, instalace značek vyšla na 3,7 milionu korun.

Samotné nařízení ohledně zákazu vjezdu by mohl přezkoumat pouze Ústavní soud. Podle Říčky je reálné, že u něj celá věc skutečně skončí. Ohledně případného podání kasační stížnosti proti dnešnímu rozsudku k Nejvyššímu správnímu soudu se asociace rozhodne až po prostudování písemné podoby verdiktu.