Letošní čísla návštěvnosti ještě nejsou úplná. Loni do Brna přijelo 84.210 lidí. Liché ročníky akce jsou ale tradičně chudší na vystavovatele ze slévárenství a dalších oborů. Proto organizátoři letošní návštěvu srovnávají spíše s rokem 2015, kdy bylo v Brně 75.239 lidí.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše veletrh vyrostl a zmohutněl. "Je více exponátů, více nových firem, daří se mu. V porovnání s obdobným ročníkem 2015 vzrostl počet vystavovatelů o víc jak 100, čistá výstavní plocha se pohybuje okolo 40 tisíc metrů čtverečních," uvedl Kuliš. Podle organizátorů byl na veletrhu znát optimismus výrobců, kteří investovali do inovací a byli spokojeni se zájmem odběratelů a odborných návštěvníků.

Konjunkturu v byznysu potvrdila i tradiční akce Regionální hospodářské komory Brno pod názvem Kontakt-Kontrakt. Na brněnském výstavišti se do ní zapojilo 262 účastníků z 20 zemí, přičemž víc než 60 procent účastníků bylo ze zahraničí, zejména ze Slovenska, Indie, Ruska a Německa. "Pro letošní dvoudenní akci bylo předem dohodnuto téměř 550 obchodních jednání. Další zhruba třetina schůzek se uskuteční spontánně během akce na veletrhu," sdělil Ladislav Chodák, předseda Regionální hospodářské komory Brno.

Strojírenský veletrh bude za rok jubilejní, partnerskou zemí bude v roce oslav vzniku Československa Slovensko. "Rádi bychom v rámci jeho účasti připomněli i společnou průmyslovou historii, jejíž výkladní skříní byl, a věřím, že i bude, vždy mezinárodní strojírenský veletrh v Brně," uvedl Kuliš.

Na příští ročník se chystá i město Brno, stoprocentní vlastník výstaviště. "Letos jsme uvedli do života nový projekt Brno Fair City, který propojil aktivity města a veletrhů s nabídkou programu pro návštěvníky a vystavovatele. Do projektu se zapojilo přes pět desítek podniků ve městě, jež při příležitosti veletrhu nabídly speciální program. Jako město jsme se jednoznačně přihlásili k tomu, že veletrhy jsou dlouhodobě naší součástí. Tento vztah hodláme udržovat i do budoucna," uvedl primátor města Petr Vokřál (ANO).