"Emise (škodlivých) částic se o víkendu zpravidla sníží v důsledku slabší dopravy, navíc část smogu by měl rozehnat vítr. Pro příští týden je ale na místě ostražitost. Příští týden nevidíme optimisticky," řekla dnes médiím Amélie Fritzová z francouzského úřadu pro kontrolu kvality ovzduší Airparif.

Jedovatý smog se každou zimu tvoří z emisí z výroby a z výfukových plynů aut, hlavně naftových, z topení dřevem a dalšími pevnými palivy. Situaci ještě zhoršuje bezvětří a teplotní inverze. Zpravidla to trvá den či dva, ale nyní situace přetrvává v důsledku tlakové výše, která se udržuje nad Francií, vysvětlili odborníci.

Velké zamoření ovzduší jemnými částicemi a oxidem uhličitým může vyvolávat rakovinu, astma, alergie, dýchací či srdeční choroby. Francouzské úřady v postižených oblastech vyzvaly obyvatele, aby omezili sportovní a další venkovní aktivity. Žáci ve školách nesmějí chodit o přestávkách běhat ven. V Paříži a Lyonu je městská doprava dočasně zdarma.

Správa pařížských státních nemocnic dnes uvedla, že od začátku měsíce vyhledalo pohotovost 2045 astmatických dětí, zatímco loni ve stejnou dobu to bylo 1516. Ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová dnes oznámila, že k vůli předpokládanému většímu výskytu dýchacích problémů byly uvedeny do pohotovosti nemocnice v oblasti Paříže a v jihovýchodní Francii.

Podle francouzské zdravotní agentury SPF se znečištěné ovzduší v zemi podílí na 48.000 předčasných úmrtích ročně. V Evropské unii je to podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok zhruba 400.000 úmrtí.