Otevřená věznice od pondělka v Česku: Vesnička bez dozorců, která připravuje trestance na svobodu

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
16. 10. 2017
06:49

V Jiřicích na Nymbursku se dnes slavnostně otevře pilotní projekt takzvané otevřené věznice. Vězni v ní budou bez dozorců, pouze za přítomnosti vychovatelů nebo psychologa. Jejím smyslem bude připravovat trestance na život na svobodě. V první fázi projektu bude věznice určena pro 32 odsouzených, náklady na vybudováni věznice činily téměř 30 milionů korun.

Areál bude určen vězňům, kterým se blíží propuštění. Pokud se osvědčí, rozšíří se i do dalších českých káznic. V konečné fázi projektu se podle Jakuba Římana z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti počítá s kapacitou až pro 100 odsouzených.

Areál otevřené věznice je obehnán betonovou zdí a hlídán kamerami. Vybudovány byly čtyři domky pro odsouzené a jedna administrativní budova pro personál. V budoucnosti má v areálu otevřené věznice vzniknout náměstí a okrasná zahrada. Celý areál má připomínat život na vesnici.

Inspiraci pro projekt otevřené věznice nalezla Česká republika zejména v Norsku a Německu. Formát otevřených věznic je v zahraničí využíván už více než 70 let a lze jej nalézt v mnoha evropských vězeňských modelech.

Věznice Jiřice byla pro pilotní projekt vybrána s ohledem na polohu a dostatek vhodných volných ploch pro výstavbu otevřené věznice.

Video Vězni propašovali do věznice striptérku - Youtube.com
360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
maarcy ( 16. října 2017 09:01 )

A ta věznice se jmenuje Česká republika, jediné plus, které má, je volný přechod prahu...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud