Chaloupka uvedl na svém webu, že kandidovat hodlá kvůli tomu, aby vrátil důstojnost na Hrad a lidem vrátil důvěru ve vedení naší země. „Není mým cílem lacinými tématy manipulovat masy, hledat a zneužívat právě teď populární témata, lhát lidem a říkat věci, které nemyslím upřímně, jen abych se zalíbil co nejvíce z nich,“ prohlásil.

Šestapadesátiletý Chaloupka byl poslancem za Věci veřejné v letech 2010 až 2013, na sklonku mandátu založil stranu Republika, s níž se neprosadil ani v senátních, ani v evropských volbách. Loni ze strany odešel – byl v ní mimo jiné předsedou a později místopředsedou. Odešel proto, aby mohl kandidovat jako nestraník.

Před třemi lety byl Chaloupka odsouzen za výroky na adresu Romů v souvislosti s jejich útokem na manželský pár v Duchcově na Teplicku k podmíněnému půlročnímu trestu vězení. Soudní verdikt nezvrátil ani u Ústavního soudu.

Chaloupka ještě jako poslanec na svém facebookovém profilu kritizoval snahu romského předáka uvedený útok znevažovat. „Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci,“ uvedl mimo jiné. 

VIDEO: Podívejte se také na dalšího kandidáta na prezidenta, Jiřího Drahoše

Video
délka: 00:57
1080p 720p 480p 360p 240p

Rozhovor s J. Drahošem o kandidatuře Info.cz

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
5 fotografií