Dostal trest za výroky o Romech. Teď chce být exposlanec VV Chaloupka prezident

Autor: ČTK,base - 
10. 4. 2017
17:21

Zájem ucházet se o prezidentskou funkci v pondělí oficiálně oznámil někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. V minulosti na sebe upozornil mimo jiné ústavní žalobou na církevní restituce nebo výroky na adresu Romů, za něž byl odsouzen.

Chaloupka uvedl na svém webu, že kandidovat hodlá kvůli tomu, aby vrátil důstojnost na Hrad a lidem vrátil důvěru ve vedení naší země. „Není mým cílem lacinými tématy manipulovat masy, hledat a zneužívat právě teď populární témata, lhát lidem a říkat věci, které nemyslím upřímně, jen abych se zalíbil co nejvíce z nich,“ prohlásil.

Šestapadesátiletý Chaloupka byl poslancem za Věci veřejné v letech 2010 až 2013, na sklonku mandátu založil stranu Republika, s níž se neprosadil ani v senátních, ani v evropských volbách. Loni ze strany odešel – byl v ní mimo jiné předsedou a později místopředsedou. Odešel proto, aby mohl kandidovat jako nestraník.

Před třemi lety byl Chaloupka odsouzen za výroky na adresu Romů v souvislosti s jejich útokem na manželský pár v Duchcově na Teplicku k podmíněnému půlročnímu trestu vězení. Soudní verdikt nezvrátil ani u Ústavního soudu.

Chaloupka ještě jako poslanec na svém facebookovém profilu kritizoval snahu romského předáka uvedený útok znevažovat. „Lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci,“ uvedl mimo jiné. 

VIDEO: Podívejte se také na dalšího kandidáta na prezidenta, Jiřího Drahoše

Video Rozhovor s J. Drahošem o kandidatuře - Info.cz
1080p 720p 480p 360p 240p

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa