V textu se hrozí ekonomickými sankcemi proti jednotlivcům i společnostem, které nakupují ropu od radikálů z Islámského státu (IS), teroristické sítě Al-Káida či fronty An-Nusra. Dále se požaduje, aby 193 členských zemí OSN mařilo obchodování s kulturními předměty ukořistěnými v Sýrii. Pro Irák už zákaz existuje několik let.
Rezoluce dále vyzývá vlády, aby neumožňovaly teroristům získávat příjmy z výkupného za rukojmí. Tato část rezoluce podle agentur míří hlavně na některé evropské státy, které na rozdíl od Spojených států své občany ze zajetí vykupují.
V oddílu týkajícím se ropy se uvádí, že státy mají zastavovat všechny automobily na linii území kontrolovaném Islámským státem a frontou An-Nusra. Mohou totiž převážet nejen pašovanou ropu, ale i další komodity jako je obilí, dobytek, elektroniku, cigarety a kovy, které se radikálové snaží prodat nebo vyměnit za zbraně.
OSN koncem loňského roku odhadovala, že prodejem ropy si IS přicházel denně až na 1,6 milionu dolarů (39 milionů Kč). Pentagon nyní tvrdí, že ropa už pro IS není hlavním zdrojem příjmu, protože mnoho ropných zařízení bylo zničeno při koaličních náletech a protože od loňska prudce klesla cena této suroviny.
Podle listopadové zprávy OSN získal IS za dvanáct předchozích měsíců 45 milionů dolarů z výkupného.
Velvyslankyně USA při RB OSN Samantha Powerová k dnešní rezoluci řekla, že je škoda, že rada nedokáže být stejně jednotná v případě bojů v Sýrii. "Odsuzujeme hrůzy páchané Islámským státem, ale stejně tak musíme odsuzovat brutalitu režimu (syrského prezidenta Bašára Asada), který už dávno přišel o právo vládnout," řekla. Rezoluce o Sýrii v radě dlouhodobě blokuje Asadův spojenec Rusko, které má právo veta. Podobně jako Rusko se většinou k rezolucím staví i Čína.
Irácký velvyslanec při OSN Muhammad Alí Hakím nedávno řekl, že Islámský stát po loňském vpádu do severoiráckého Mosulu vyplenil tamní umělecké sbírky a archeologická naleziště a prodejem získal ohromné částky. "Mosul je historické město, tamní univerzita patří k nejstarším na světě. Měla umělecké předměty a poklady, ty jsou všechny uloupeny," sdělil. Na adresu IS řekl, že jeho členové "nejenom kradou, ale odnášejí celé kusy zdí historických objektů".
Rezoluce bude podle iráckého velvyslance trnem v oku pašeráckým kruhům, které předměty ze Sýrie a Iráku předávají dál do Turecka, Jordánska a východní Evropy. V případě prodeje ropy bude rezoluce podle agentury AFP znamenat velký tlak na Turecko, přes jehož území ropa z oblastí ovládaných IS proudí.