To by se mohlo shodovat s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara. "Kostry, které jsme určovali v terénu, souhlasily, i číslo rakve...i s tím drénem, co se popisuje v posledních dnech života. Takže všechno nahrává tomu, že pravděpodobnost je vyšší než 50 procent. Myslíme si, že je tam šance," řekl po tiskové konferenci ČTK Velemínský.

Proces Toufarova blahořečení bude pokračuje i bez ohledu na výsledek zkoumání. Kněze obvinila komunistická státní bezpečnost ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, zemřel na následky mučení 25. února 1950 v Praze. Bylo mu 47 let. Pohřben byl pod falešným jménem J. Zouhar.

Indicie k identifikaci jsou nepřímé, ale existují další důkazy, že by mohlo jít o Toufarovo tělo. Zkoumání bude trvat několik týdnů, možná i měsíců. "Pokud to stav kosterního nálezu umožní, budou pro potvrzení identity porovnány genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných," uvedl v prohlášení Krajsa. Podle antropologa Velemínského jsou ale kosti vlhké, dalším problémem je, že žijící příbuzní jsou už vzdálení. Znamená to, že se bude vypočítávat genetický model, s jakou pravděpodobností jde o páterovo tělo.

Při exhumaci provedli odborníci tři plošně omezené sondy a odkryli jen nejnutnější část hrobové jámy. Musely se vyzvednout i další kosterní ostatky, které po posouzení antropology byly vráceny do hrobu. Minulý pátek pravděpodobné Toufarovy ostatky speciální tým převezl do Národního muzea k další analýze.

Sdružení bývalých politických vězňů dnes nicméně uvedlo, že požaduje vyzvednutí ostatků všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze Toufara. Ujmout by se tohoto úkolu měl stát. V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2800 obětí. Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) kritizuje, že se nezajistily důkazy možné trestné činnosti kvůli násilné smrti. "Podle mého názoru u toho měla být policie ČR. Odkazoval jsem na konferenci na polský ústav národní paměti, který provádí velké exhumace obětí komunistického režimu," řekl ČTK. Tam vedou exhumace státní zástupci. "Jistě to zde bylo vedeno počestnými úmysly, ale provedení se zdá velmi nešťastné," myslí si. Měla by se podle něj vytvořit genetická databáze, pomocí níž by se oběti identifikovaly.

Podle pražské radní Evy Vorlíčkové byla při vyzvedávání ostatků přítomna městská policie. "Nechali jsme si zpracovat stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, útvaru pohřebnictví, zda-li konáme vše v souladu se zákonem," reagovala.

Toufarova rodina usiluje o exhumaci od roku 1954, až nyní má naději, že bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti. Praneteř Jitka Cvetlerová dnes ocenila úsilí i etické zacházení se všemi ostatky.

Šárka Mrázová mal