Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k "resetu" vztahů mezi Českem a Čínou. "To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost," prohlásil Zeman podle záznamu zveřejněného čínskou televizí ve středu večer místního času (v první polovině sedmé minuty záznamu CCTV). Prezident se z oficiální návštěvy Číny vrátil v pondělí.

"Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí kterékoli země, včetně Číny," zopakoval Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli.

Zeman v pondělí ujistil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást. V souvislosti s Tchaj-wanem český prezident poznamenal, že věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou. Na následném setkání s novináři Zeman zdůraznil, že politiku jednotné Číny zastávaly všechny české i československé vlády.

Podle předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí. "Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrt stoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace," řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Poznamenal také, že v době jeho úřadování na ministerstvu zahraničí export do Číny rostl a hájení lidských práv na to nemělo vliv. "Číňané jsou velmi dobří obchodníci," zdůraznil. "Otázka je, jestli poslední výroky prezidenta jsou otázky, kterými se má zabývat politik, nebo lékař," komentoval Zemanovy výroky Schwarzenberg.

Prezident v čínské televizi rovněž řekl, že Česko je ochotné Číně podle potřeby pomoci. "To je lepší než poučovat o ekonomii - ukázat Krtka," řekl s tím, že jde z ekonomického hlediska o "výborný vývozní artikl". Zeman, který asistoval dohodě o vzniku nového česko-čínského seriálu o Krtkovi a pandě, to označil za konkrétní příklad přátelské spolupráce.

V této souvislosti řekl, že panda a Krtek jsou symboly obou zemí, byť ten čínský je hodně starý. "Náš symbol je hodně nový," řekl Zeman s poukazem na to, že v porovnání s Čínou je historie České republiky a Československa hodně krátká.

V oblasti ekonomické spolupráce se Zeman zmínil o možnosti vývozu českých technologií na snižování emisí do Číny, která se potýká se silným znečištěním životního prostředí. Hovořil rovněž například o zmírnění vízové politiky pro podporu rozvoje turistiky, o výměně studentů a o chystaném otevření pobočky čínské centrální banky v Praze.

V Pekingu čeští zástupci podepsali s čínskými partnery sedm smluv, které se kromě přípravy animované pohádky Krteček a panda týkají také například strategické spolupráce česko-slovenské investiční skupiny J&T s čínskou společností CEFC. Ta je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

K otázce krize na Ukrajině český prezident v televizním interview zopakoval svůj názor, že jde v zásadě o občanskou válku, a ne o výsledek ruské intervence. Mezinárodní sankce namířené proti Rusku podle Zemana vedou k izolaci a podlamují ekonomický rozvoj nejen těch, proti nimž jsou namířeny, ale i těch, kteří je uplatňují.

Zemanova návštěva Číny trvala pět dní. Prezidenta doprovázela početná skupina podnikatelů. Do Prahy se Zeman vrátil v noci na úterý letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T, za což řada českých politiků prezidenta kritizovala. Prezidentský úřad na vysvětlenou uvedl, že Zeman spěchal do Prahy, kde měl v úterý povinnosti při příležitosti státního svátku. Let soukromým letoun, který se na rozdíl od vlátního letadla obešel bez mezipřistání, znamenal časovou úsporu, která podle Hradu prezidentovi umožnila účastnit se jmenování nových generálů.