Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již v západní Africe nemoci podlehlo 672 lidí a více než 1200 se jich nakazilo. Epidemie krvácivé horečky způsobené virem ebola vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se do sousední Sierry Leone a Libérie. Minulý týden první případ úmrtí oznámila také nejlidnatější země Afriky Nigérie. Některé aerolinky již přestaly do oblasti létat.

"V současné době si nemyslíme, že by nějaký britský občan (v zahraničí) byl nakažený, a jsme přesvědčeni, že v Británii není žádný případ (nakažení). Je to ale hrozba, je to něco, na co musíme reagovat," řekl šéf britské diplomacie. Vláda podle něj zváží, zda je nutné přijmou preventivní opatření na ochranu Britů doma a v zahraničí.

Zdravotní poradce vlády Mark Walport novinářům řekl, že ebola je hrozbou, protože současný svět je velmi propojený. "Nově vznikající infekční nemoci jsou velkou globální výzvou," řekl vědec.

Ředitel zdravotní správy v Anglii Brian McCloskey již vyzval britské lékaře, aby byli ostražití a všímali si pacientů s podezřelými příznaky. Epidemie podle něj není v západní Africe pod kontrolou a hrozí její rozšíření. Nakažení ebolou se projevuje zvracením, průjmem a krvácením.

Charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala Světovou zdravotnickou organizaci a vlády, aby rychle rozmístily a zorganizovaly prostředky, které jsou potřebné k tomu, aby se epidemie začala dostávat pod kontrolu.

"Tato epidemie je bezprecedentní, naprosto se vymyká kontrole a situace se jen zhoršuje. Pokud se situace dost rychle nezlepší, existuje skutečná hrozba, že budou zasaženy další země," uvedl ředitel operací MSF Bart Janssens v rozhovoru, který dnes zveřejnil belgický deník La Libre Belgique. Lékaři MSF se zapojili do péče o nakažené virem ebola v Africe.

Virus podle stanice BBC zabíjí až 90 procent nakažených osob, ale pacienti mají tím větší naději na přežití, čím dříve se začnou léčit.

Smrtelná infekce se šíří dotykem kůže a kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených osob, upřesnila odbornice na zdravotnictví Tulip Mazumdarová. Inkubační doba je podle ní od dvou do 21 dní. Proti infekci neexistuje vakcína ani léčba. K vyléčení může pomoci rehydratace pacientů, kteří mají průjem a zvrací.

Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.