Největší příspěvek přislíbil hostitelský Kuvajt, který podle emíra šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha poskytne 500 milionů dolarů (přes deset miliard Kč). Spojené státy dají 380 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč), oznámil americký ministr zahraničí John Kerry.
Katar a Saúdská Arábie uvolní každý po 60 milionech dolarů (1,2 miliardy Kč), Evropská unie přislíbila 225 milionů (4,5 miliardy Kč) a Británie 165 milionů (3,3 miliardy Kč). Nynější dárcovské konference se účastní více než 60 zemí.
Pan Ki-mun řekl, že pomoc potřebuje 9,3 milionu Syřanů, tedy zhruba polovina syrského obyvatelstva. Konflikt podle něj Sýrii vrátil do doby před mnoha lety, ba desetiletími. Mimořádně ho znepokojuje násilí páchané na ženách a dívkách a také zprávy o hladovějících Syřanech. Generální tajemník vyzval státy, aby se podělily o břemeno pomoci Sýrii.
Kerry uvedl, že Spojené státy od začátku krveprolití v Sýrii před téměř třemi lety přispěly na humanitární pomoc částkou 1,7 miliardy dolarů (více než 34 miliard Kč). Nejnovější finanční příspěvek bude rozdělen na dvě části: 177 milionů dolarů bude směřovat na programy OSN pro takzvané vnitřní běžence, zbytek poputuje pro asi 2,3 milionů uprchlíků, kteří se pokusili najít přístřeší v Libanonu, Jordánsku, Turecku, Iráku a Egyptě.
"Humanitární krize v Sýrii pokračuje... ničí všechny známky života," prohlásil na dárcovské konferenci kuvajtský emír. Probíhající konflikt označil podle agentury Reuters za katastrofu. "Je mi ctí, že zde mohu oznámit, že stát Kuvajt na pomoc přispěje částkou 500 milionů dolarů," dodal.
OSN by chtěla letos na zvládnutí humanitární krize v Sýrii a okolních státech, které pomáhají tisícům syrských uprchlíků, vybrat celkem 6,5 miliardy dolarů (přes 130 miliard Kč). Jde o největší výzvu k humanitární pomoci v historii organizace.
Podobná dárcovská konference se konala v Kuvajtu již loni a státy se na ní zavázaly poskytnout 1,5 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč). Nejvíce peněz slíbily zejména státy Perského zálivu, ale podařilo se shromáždit asi jen 70 procent peněz.