Podkladem k filmu Horkého byly Zikmundovy osobní deníky, které si budoucí cestovatel a spisovatel psal od svých šesti let. Zachycovaly Zikmundovy první lásky, období války, počátky přátelství s Hanzelkou a později i jejich cesty. "Píšu je denně, bez deníku neusnu, maximálně druhý den ráno. Dnes to bude velmi podrobná zpráva," řekl Zikmund, který po projekci přiznal, že je dojatý.
"Nečekal jsem, že film způsobí takový ohlas. Film, který se má vlézt do 88 minut, má být poutavý, to je tak odvážné, jako když se Petr (režisér Horký) vydal na Severní pól. Nevěděl, zdali se tam dostane a kolik úsilí ho to bude stát," podotkl Zikmund.
Režiséra pojí se Zikmundem dvacetileté přátelství, na natáčení dokumentu o jeho osudu a přátelství a cestách s Hanzelkou bylo však podle Zikmunda stále dost času. "Až před několika lety svolil a dal mi k dispozici své deníky. Moc si toho cením," podotkl Horký, podle kterého bylo velmi těžké vybrat, které záběry využít a které ne. Snímek vznikal tři a půl roku. Z natočeného materiálu vznikne také televizní dokumentární seriál a možná i kniha. Všechny čtyři celovečerní filmy Hanzelky a Zikmunda byly také převedeny do digitální podoby.
Zikmund také zavzpomínal na přátelství s Hanzelkou. "Často se nás ptali na ponorkovou nemoc, na to ale nebyl čas, byli jsme pořád zatíženi prací, to je výmysl dneška," poznamenal cestovatel, podle kterého k sobě oba cítili respekt a úctu a věděli, v čem ten druhý vyniká. "Bylo to takové neustálé doplňování a podprahová konkurence," řekl. K nejspontánnějším zážitkům podle něj patřilo například plavání v písečných dunách, kde původně byli ohroženi na životě, když jim došla voda. "Byl to takový klukovský požitek, že poušť není jen místem, kde člověk mohl mít hrob," uvedl.
V sále o kapacitě tisíc míst byli také dva mladí cestovatelé, kteří dnes vyrazili na cestu kolem světa či žena, která jako malá potkala cestovatele na Cejlonu. Nyní žije v USA a do Zlína přijela speciálně kvůli projekci filmu.
Zikmund s Hanzelkou během dvou cest v letech 1947 až 1950 a 1959 až 1964 navštívili ve vozech značky Tatra více než 80 zemí. Jsou autory dvaceti knih, mnoha rozhlasových reportáží, 147 dokumentárních, krátkometrážních či televizních filmů a čtyř celovečerních filmů. Kvůli odmítnutí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 dostali od tehdejšího režimu zákaz cestování i publikování a nesměli se účastnit veřejného života.