"Zhruba 15 až 20 soch nám Národní galerie zapůjčila zdarma. Jen jsme museli zaplatit velmi vysokou částku za pojištění jeho děl," dodal Soušek.

Stálá expozice v restituovaném zbraslavském zámku byla v minulosti zrušena, a tak nejsou Myslbekovy sochy nikde vystaveny nastálo. V Mýtě mají návštěvníci možnost zhlédnout jeho dílo do 11. ledna.

"V Čechách není mnoho galerií, které by mohly nabídnout prostory pro jeho dílo," řekla Milada Myslbeková. Jeho vnučka se vysokomýtské vernisáže zúčastní.

Myslbek žil v letech 1848 až 1922. Jeho dílo ovlivnily klasicismus, novorenesance, antika a secese. Sochař se orientoval na ideje českého národní obrození a z umělců měl na něj vliv Josef Mánes.

"Myslbekovu tvorbu lze rozdělit na idealizovanou, což byly báje, z historie vycházející tvorba, a realistickou, takzvaný monumentální realismus. Vrcholem této tvorby je jezdecká socha svatého Václava na Václavském náměstí. Na tomto díle pracoval přes 30 let," řekla Dagmar Sabolčiková, která má v Mýtě na starosti kulturní akce.