ECB se základní sazbu nečekaně rozhodla snížit na začátku září. Banka tehdy oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů cenných papírů od komerčních bank. K razantním opatřením ji přimělo oslabování západoevropské ekonomiky a nízká inflace. Ta v říjnu v eurozóně nepatrně zrychlila na 0,4 procenta, dál však zůstává pod cílovou úrovní blízko dvou procent.

Dnešní zasedání Rady guvernérů ECB se konalo v situaci, kdy vyhlídky pro ekonomický růst eurozóny opět o něco potemněly. Evropská komise v úterý snížila odhad letošního růstu eurozóny na 0,8 procenta. Ještě v květnu předvídala růst o 1,2 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes ECB vybídla, aby dostála slibu "učinit cokoli" pro oživení ekonomiky, a začala nakupovat vládní dluhopisy.

Zdroje agentury Reuters navíc v úterý uvedly, že představitelé jednotlivých centrálních bank eurozóny hodlají podrobit kritice Draghiho způsob řízení, který prý považují za tajnůstkářský, a způsob komunikace, která je podle nich nepředvídatelná. Jakékoli náznaky toho, jak silná je Draghiho podpora v radě, budou důležité pro příští kroky banky. Podle Reuters je ohniskem neshod Draghiho zářijová zmínka o cíli rozvahy ECB pro to, kolik peněz ECB hodlá napumpovat do ekonomiky svými nejnovějšími podpůrnými opatřeními. Poté, co se prý rada jasně shodla na tom, že žádný konkrétní údaj nezveřejní, Draghi na zářijové konferenci v podstatě tento cíl určil.

Ekonom banky BayernLB Johannes Mayr spekuloval, že pokud dnes Draghi rozvahový cíl nezmíní, naznačovalo by to, že kvantitativní uvolňování je stále vzdáleno, protože uvnitř rady je vůči tomuto agresivnímu kroku větší odpor, než se předpokládalo.

Draghi dnes potvrdil, že ECB chce zvýšit velikost rozvahy na úrovně z roku 2012, kdy ještě zuřila krize v eurozóně. To by byla úroveň až o bilion eur vyšší, než jsou současná čísla. Draghi také řekl, že rada je zajedno ve svém závazku použít v případě potřeby další nestandardní opatření. Euro po jeho slovech spadlo k dolaru až na 1,2405 USD, nejníže za 26 měsíců.

ECB dnes rovněž ponechala depozitní sazbu na minus 0,2 procenta. Banky tak musejí platit za to, když si uloží peníze v ECB. Krajní zápůjční sazbu, za kterou si od ECB komerční banky půjčují nouzové úvěry, ECB v září snížila na 0,30 procenta a dnes ji rovněž nechala beze změn.

Měnovou politikou se dnes zabývala i Česká národní banka (ČNB), která nechala své úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba tak v České republice zůstává na 0,05 procenta. Úrokové sazby drží ČNB na historicky nejnižší úrovni již dva roky. Úrokové sazby určují cenu peněz, rozhodují tak například o nákladech na hypoteční úvěry. Stejně tak mají vliv na to, jak budou úročeny vklady v bankách.