"Stevardi, ať už jsou v režimu propouštěných, nebo nepropouštěných, si to odhlasovali. Ale myslím si, že tam bude plno lidí navíc," sdělila Radiožurnálu předsedkyně odborové organizace posádek letadel Petra Posová. V ČSA pracuje zhruba 400 stevardů, Posová ale neupřesnila, kolik z nich se do stávky zapojí.

Podle odborů stávka zasáhne letecký provoz, vedení ČSA s tím nesouhlasí. Pokud stávku nezakáže soud, chystá společnost krizový plán. "České aerolinie mají připravené postupy, které společnosti umožní plánovat a řídit nasazování posádek podle krizového scénáře. Všechny lety Českých aerolinií budou nadále standardně vypravovány dle platného letového řádu," řekl Radiožurnálu mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Vedení ČSA začalo rozdávat výpovědi ve čtvrtek. Restrukturalizaci spočívající ve snižování mezd a v masivním propouštění ve středu podpořil jejich menšinový vlastník, Korean Air. Celkem aerolinie v rámci restrukturalizačního plánu hodlají propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a přes 170 palubních průvodčích.

ČSA nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím dopravce zaměstnával přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčích. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.