Pokud cestující letící do Prahy ve formuláři vyplní, že v uvedené době některou z afrických zemí navštívili, budou muset podstoupit vyšetření v protiepidemickém centru přímo na letišti. "Bude zjišťováno, z jaké oblasti se cestující vrátil, kde tam bydlel a jestli se stýkal s domorodým obyvatelstvem," uvedla vedoucí Protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Pokud se u takového člověka objeví obtíže a míra rizika bude značit, že by mohlo jít o ebolu, bude převezen na infekční kliniku na Bulovce.

Samotné vyšetření na pražském letišti spočívá pouze v měření teploty teploměrem, který je schopný tělesnou teplotu změřit na dálku bez toho, aby se zdravotní personál musel pacienta dotýkat. Tomu odpovídá i skromné vybavení narychlo vytvořené ordinace, kde je laserový teploměr jediným lékařským vybavením, které zde může návštěvník vidět.

Praha je rovněž jediným místem v ČR, kam by letadlo zamířilo, pokud by se podezření na ebolu či jinou nebezpečnou infekční chorobu objevilo už během letu. V takovémto případě, kdy příznaky nemoci zjistí posádka přímo na palubě, zamíří letadlo do Ruzyně i tehdy, když letí na jiné letiště v ČR. V akutních případech se to může týkat i strojů, které přes Česko pouze přelétávají, uvedla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Letiště v hlavním městě je totiž vybavené krizovou stojánkou, kam by bylo toto letadlo označené jako "letadlo s infekcí" odstaveno a ze kterého by byl postižený cestující převážen do nemocnice na Bulovce. Předpis rovněž stanovuje procedury, kterými by museli projít ostatní cestující. To by se týkalo především nejbližších spolucestujících z okolních řad sedadel dodala mluvčí.

Cestující se společnostmi ČSA a Travel Service musejí nově na palubě vyplnit do příletové karty mimo jiné jméno, příjmení a telefonický kontakt. Odpoví také na otázku, zda v předchozích 42 dnech pobývali v rizikových zemích západní Afriky, kde budou pobývat v Česku v následujících 42 dnech, případně kdy v této době chtějí odcestovat. Na palubách zahraničních aerolinek jsou pasažéři zatím jen informováni o nutnosti kontroly, pokud v poslední době některou ze tří západoafrických zemí navštívili. Karty k vyplnění začnou zahraniční společnosti dávat za několik dní.

Za děti do 15 let věku musí vyplnit kartu zákonný zástupce či jiná zletilá osoba, která je doprovází, případně člen posádky. Kdo kartu nevyplní, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta až 10.000 korun. Šíření eboly je podle trestního zákoníku trestné a trestného činu se lze dopustit i z nedbalosti. Lidé z vnitrostátních letů karty k vyplnění nedostanou.

Vstupní kontroly na letištích již zavedly USA, Kanada a v Evropě Francie a Británie. V Česku jejich zavedení schválila Bezpečnostní rada státu. Vytištěno pro první tři týdny je 300.000 karet za 100.000 korun. Počty vycházejí z množství příletů, denně do ČR přiletí 15.000 až 17.000 lidí.