Od roku 1990 se východoněmecké země k západním hospodářsky přiblížily, v době bezprostředně po sjednocení Německa dosahoval HDP na obyvatele v bývalé NDR jen jedné třetiny západních zemí. Dnes zveřejněná výroční zpráva ke sjednocení země ale připomíná, že hospodářský výkon nových spolkových zemí rychle rostl zejména v prvních pěti letech po sjednocení. "Nyní se situace na východě zlepšuje jen pomalu," přiznala Gleickeová.

To potvrzují i údaje, které zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo. "V letech 1995 až 2013 sice vzrostlo hospodářství bývalé NDR o 20 procent, hospodářství bývalého západního Německa ale o 27 procent," upozornil institut. "Rozdíl mezi východem a západem zůstává prakticky konstantní, není ani stopa po nějakém dohánění západní úrovně."

Problematická zůstává také produktivita práce v nových spolkových zemích, která se v posledních deseti letech nepřiblížila k průměru starých zemí a stále je zhruba o pětinu nižší. "Je to podmíněno i strukturou podniků v jednotlivých částech země. Východoněmecké hospodářství stojí na malých a středních podnicích, ale chybí tam velké firmy, které vytvářejí mnoho pracovních míst a zvyšují daňové příjmy," řekla Gleickeová.

Východní země se potýkají také s vyšší mírou nezaměstnanosti. Ta se sice loni snížila na 10,3 procenta a je tak nejnižší od sjednocení Německa, přesto se drží zhruba o čtyři procentní body nad průměrem západních zemí.

Podle institutu Ifo navíc hrozí v nových spolkových zemích nový nárůst nezaměstnanosti v souvislosti s tím, že od příštího roku bude v Německu zavedena plošná minimální mzda ve výši 8,50 eura (234 korun) za hodinu. "Bude se to týkat zhruba čtvrtiny všech zaměstnanců v nových spolkových zemích, takže je pravděpodobný úbytek pracovních míst kvůli zvýšení nákladů pro podniky," uvedl mnichovský institut.

Gleickeová ale vidí v jistých oblastech i příznivý vývoj bývalé NDR. Dobré znamení podle ní je, že se loni zastavilo masové stěhování obyvatel nových spolkových zemí na západ Německa. V dlouhodobém horizontu je ale podle zmocněnkyně třeba očekávat další úbytek obyvatel na východě Německa, protože je tamní populace starší než ve zbytku státu. Je to důsledek toho, že velká část mladých lidí region v uplynulých dvou desetiletích opustila kvůli lepší pracovní perspektivě na západě Německa.