Německou ministryni naštval kancléř: Drsný spor kvůli Ukrajině! Ani se s ním nechtěla vyfotit

Autor: Mii, ČTK - 
18. ledna 2025
13:42

Spor uvnitř spolkové vlády hýbe poslední dny německou politikou. Týká se Ukrajiny a další pomoci. Podle časopisu Der Spiegel poskytnutí dodatečného balíku napadené zemi blokuje před parlamentními volbami kancléř Olaf Scholz, k čemuž se negativně staví ministr obrany Boris Pistorius a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Tu dokonce Scholz svým postojem naštval tolik, že se s ním podle deníku Bild odmítla po jednání vlády vyfotit. Vyhrocený moment zachytil fotograf agentury AP.

Časopis Der Spiegel minulý týden napsal, že ministerstva zahraničí a obrany, v jejichž čele stojí Annalena Baerbocková ze strany Zelených a sociální demokrat Boris Pistorius, chtějí poslat Ukrajině dodatečnou pomoc. Učinit tak chtějí podle magazínu ještě před předčasnými parlamentními volbami v Německu, které připadají na 23. února. Der Spiegel rovněž napsal, že Scholz schvalování balíku zablokoval, a to z obavy, že by tím mohl odradit některé voliče sociální demokracie (SPD).

Pistorius to v rozhovoru s ARD a ZDF odmítl. „Nevidím jediný důvod k domněnce, že spolkový kancléř něco brzdí,“ řekl. Scholz podle něj odmítá, aby se kvůli financování zbrojních dodávek Ukrajině šetřilo v Německu na jiných místech.

Baerbocková naopak blokaci pomoci nepřímo potvrdila ve vyjádření pro bruselský server Politico. Podle ní Německo není v současné době vnímáno jako „hybná síla mírové politiky v Evropě“.

„Dokonce i nyní, během volební kampaně, někteří upřednostňují národní hledisko - nebo jak rychle získat pár hlasů v parlamentních volbách - před tím, aby převzali skutečnou odpovědnost za zajištění míru a svobody v Evropě,“ uvedla Baerbocková. Vyhrocenost situace pak potvrdila fotografie pořízená agenturou AP – se Scholzem se ministryně po jednání vlády kvůli jeho postoji odmítla vyfotit.

Pro Ukrajinu 4 miliardy eur?

Proti Scholzově blokádě, jak ji popisuje Der Spiegel, se začínají ozývat hlasy také ze sociální demokracie. „Já říkám, že se války neřídí volbami... Pokud je mezi demokratickými stranami ve Spolkovém sněmu většina pro dodatečný balík pomoci pro Ukrajinu, měli bychom ho schválit ještě před spolkovými volbami,“ řekl například poslanec SPD Andreas Schwarzer, který se věnuje finanční a obranné politice. Podobně se vyjádřil také předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Michael Roth. Ukrajina podle něj potřebuje nabrat sílu a získat výhodu pro jednání o míru.

Předběžný rozpočet Německa na rok 2025 počítá se čtyřmi miliardami eur (100 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině. Navíc může Kyjev počítat s balíkem půjček ve výši 50 miliard dolarů (1,3 bilionu korun), na kterém se loni dohodla skupina předních ekonomik G7 a který je financován z výnosů ze zmrazených ruských aktiv. Za Scholzova vládnutí se po počátečním váhání z Německa stal v objemu vojenské pomoci druhý největší podporovatel Ukrajiny po Spojených státech. Zároveň ale Scholz zdůrazňuje, že Berlín musí postupovat uvážlivě.

Video  Ukrajinský velvyslanec v Blesku o severokorejských vojácích: Několik dní a jsou na bojišti! Jak se chce země ubránit?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

"

"

6:13
Dnes

Jihoukrajinská Oděsa se ocitla pod rozsáhlým dronovým útokem ruských sil. Útok si vyžádal nejméně jednu oběť na životě, informoval dnes brzy ráno na telegramu starosta přístavního města u Černého moře. Nejméně jedna vícepodlažní obytná budova se podle něj při útoku ocitla v plamenech.

Starosta Oděsy Hennadij Truchanov uvedl, že na město směřovalo nejméně 20 dronů. 

22:01
18. 7. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:53
18. 7. 2025

Ukrajina dnes odpoledne a večer čelila dalším ruským dronovým útokům. Terčem byly podle deníku Ukrajinska pravda Sumská a Chersonská oblast, kde údery zranily nejméně pět lidí

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa