Rodinám zabitých Severokorejců na Ukrajině údajně zatajují, kde a jak jejich blízcí zemřeli

Server Newsweek upozornil, že rodinám zabitých severokorejských vojáků v Rusku bývá zatajováno, jak a kde jejich blízcí zemřeli. Tamější vláda rovněž kontroluje veřejné mínění. Lidem se totiž nelíbí, že jejich vojáci umírají ve válce cizí země.
Severokorejské úřady údajně rozdávají „válečné certifikáty“ rodinám vojáků zabitých v boji v Rusku proti Ukrajině.
Truchlící rodiny těch, kteří padli v boji, dostávají dokumenty, stejně jako vládou poskytnuté zásoby a dávky, výměnou za slib, že nebudou sdílet žádné z poskytnutých informací. Pchjongjang nadále prohlubuje své vojenské vazby s Moskvou uprostřed narůstajících zpráv o tom, že severokorejští vojáci bojují - a umírají - na frontových liniích v Rusku.
Rádio Svobodná Asie citovalo zdroj z provincie Jižní Pchjongan severně od hlavního města Pchjongjangu. Tento zdroj uvedl, že 18. prosince obdržel oznámení, které je svolávalo na akci pořádanou výborem Korejské strany práce za účelem distribuce těchto certifikátů.
Akce se údajně zúčastnilo asi tucet rodinných příslušníků vojáků, kteří „zahynuli při účasti na posvátném bojovém výcviku na počest vlasti,“ uvedl zdroj pod podmínkou zachování anonymity pro svou bezpečnost. Dodal, že většina vyznamenaných mrtvých sloužila v elitní jednotce Storm Corps.
Rodiny byly údajně nuceny podepsat smlouvy o mlčenlivosti. „Rodiny pozůstalých předpokládaly, že jejich děti odešly do Ruska a zemřely,“ sdělil dále zdroj.
Další zdroj z provincie Jižní Pchjongan řekl tiskové agentuře, že úřady zatajily podrobnosti o tom, kde a jak vojáci zemřeli, pouze uvedly, že „zemřeli čestně v zájmu strany a země“.
„Úřady sledují pohyb pozůstalých rodin a snaží se blokovat veřejné mínění," uvedl zdroj. „Mezi obyvateli roste veřejné pobouření, že mladí vojáci ve věku 20 let byli nuceni umírat, aby pomohli cizí zemi."