Ruská ekonomika nyní sklouzává do recese, i když ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev ve čtvrtek podotkl, že země by se v tomto čtvrtletí takovému vývoji mohla vyhnout.
Ruské banky tvrdí, že by mohly pocítit ukrajinskou krizi, kvůli které Západ uvalil sankce na vybrané ruské činitele. Potřebují prý kapitál, aby mohly zvýšit poskytování úvěrů. Druhá největší ruská banka VTB dnes například uvedla, že si bude muset v důsledku ukrajinské krize dát stranou více prostředků na krytí případných ztrát, což se odrazí v jejím čtvrtletním zisku.
"Budeme více kapitalizovat systémově důležité ruské bankovní organizace," prohlásil šéf Kremlu. Banky podle něj budou moci přeměnit podřízené pohledávky na prioritní akcie, což by jim mělo poskytnout více prostoru z hlediska poskytování úvěrů a snížit cenu půjček.
Kromě toho dnes Putin oznámil další opatření na podporu průmyslu. Moskva mu poskytne levné dlouhodobé úvěry s úrokovou sazbou, která nebude vyšší než inflace plus jedno procento. Zavede projektové financování a zjednoduší postup při výběru investičních projektů. Kromě toho se plánuje vznik státního fondu, který by měl pomoci nahradit dovoz ze západních zemí domácí výrobou.
Putin připustil, že protiruské sankce, které Západ uvalil kvůli ruskému postupu vůči sousední Ukrajině, mají reálný dopad na domácí podniky. Mnoho ruských společností má prý vzhledem k těmto opatřením omezený přístup k finančním prostředkům. Podle Putina ovšem Spojené státy sankce proti Rusku možná chtějí proto, aby získaly konkurenční výhodu nad Evropou.
"Naši američtí přátelé - jsou to chytří chlapíci - chtějí získat ve svých obchodních a ekonomických vztazích konkurenční výhodu nad Evropou," uvedl mimo jiné šéf Kremlu.