V lokalitě Vlčí vrch museli záchranáři řešit situaci, kdy se ve vzduchu srazilo letadlo L 410 s 16 cestujícími a dvoučlennou posádkou s letadlem Cessna 172, ve kterém byli tři lidé. "Při pokusu o přistání se trup letadla L 410 roztrhl, trosky byly rozesety v délce asi 800 metrů," podotkl Netopil. Mezi zemřelými leželi i zranění, další lidé v šoku dezorientovaně bloudili lesem. Někteří zůstali zachyceni v korunách stromů.
Záchranáři museli zraněné najít, poskytnout jim pomoc a zorganizovat jejich transport do nemocnic. Zároveň museli hasit hořící trosky letadla. Policisté v rojnicích prohledávali les, museli se vypořádat také s těžkým terénem. Úzkými cestami například neprojela některá technika, na místo neštěstí proto museli pěšky.
"Cílem cvičení bylo prověřit součinnost jednotek integrovaného záchranného systému obou republik. Také procvičení typových činností, jako je havárie letadla, pátrání po osobách, provedení předlékařské pomoci či soustředění zraněných a jejich třídění," uvedl Netopil. Cvičení prověřilo také reakci operačních středisek, na která byla událost nahlášena.
Podle Pavla Dekreta z hasičského sboru Zlínského kraje šlo o jedno z největších letošních cvičení v republice. Kromě hasičů, policistů a zdravotníků se jej zúčastnily dvě desítky figurantů, zapojeno bylo sedm desítek kusů techniky. Při posledním velkém společném cvičení se Slováky hasiči nacvičovali v roce 2003 zásah ve slovenské obci Drietoma, tehdy byla tématem havárie cisterny s nebezpečnou látkou.
V reálu hasiči z regionu srážku dvou letadel nepamatují. "Řešíme spíše pády jednotlivých malých letadel, ročně je to asi šest až sedm událostí, bohužel i s tragickými následky. Buď je to chybou pilota nebo vlivem počasí," podotkl Dekret. Čeští a slovenští záchranáři spolupracují v okolí státní hranice zejména při likvidaci lesních požárů nebo pátrání po pohřešovaných lidech.