Konec ropovodu Družba: Zavřít, nebo přejít na jiné produkty? Rozhodnout musí vláda
Přibližně za půl roku by se Česko konečně mělo odstřihnout od ruské ropy, která přitéká z ropovodu Družba. Otázkou ale zůstává, co s potrubím bude dál. Nabízí se rovnou několik možností. Od úplného zakonzervování až třeba po posílání jiných surovin.
Ropovod Družba do Česka jen v roce 2023 dopravil 4,3 milionu tun ropy. Jelikož jím ale teče ruská ropa, je zájmem podle vládnoucích politiků Evropské unie i naší země zbavit se závislosti na ní. Kvůli tomu se navýšila kapacita ropovodu TAL ze současných 43 milionů tun o 4 miliony tun ropy navíc pomocí ropovodu TAL-PLUS. A to tak, aby už v polovině letošního roku mohlo Česko Družbu v podstatě vypnout.
Co bude s Družbou dál?
Společnost Mero ČR, kterou vlastní ministerstvo financí a která ropnou soustavu v Česku provozuje, zvažuje rovnou několik variant. „Pracujeme s více scénáři, jedním z nich je například využití ropovodu pro přepravu jiných typů surovin. Finální rozhodnutí o dalším využití Družby bude na české vládě zřejmě v průběhu příštího roku. Do té doby budeme ropovod udržovat v provozu a bude sloužit jako záloha,“ uvedla pro Blesk mluvčí firmy Bára Putzová.
Zákaz přeposílání ropy mimo Česko
Ačkoli firma neuvedla, o které suroviny by mohlo jít, podle energetického experta ze společnosti ENA Jiřího Gavora by se mohlo jednat o ropné produkty. Mezi ty patří třeba benzin, motorová nafta, topný olej či LPG.
Dalšími dvěma variantami, jak s potrubím naložit, je buď úplné vypnutí a zakonzervování, anebo změnit tok ropy ropovodu – a to z Česka směrem na Slovensko. To však v současné chvíli možné není.
„Podle uzavřené smlouvy mezi MERO ČR a konsorciem TAL, které společně projekt TAL-PLUS realizují, jsou tyto 4 miliony run ropy určeny výhradně pro Českou republiku a vybudování její ropné nezávislosti. Není možné tuto ropu dál přeposílat mimo Česko,“ vysvětlila mluvčí Putzová. Podle lidí obeznámených se situací ale nikdy nejde podobné situace vyloučit. Zatím to však na stole není.
Mohou zastavit konzervaci Poláci?
Mluvit do rozhodnutí MERO může podle experta Gavora ještě polská ropná společnost PKN Orlen. „Zakonzervování ropovodu je samozřejmě odpovědností provozovatele, tedy státní firmy MERO, nicméně zda ropa poteče, nebo ne, není na ní, ale na provozovatelích rafinerií. A tím je společnost PKN Orlen. Pokud by se ta rozhodla, třeba kvůli změněné geopolitické situaci, že objedná ropu z východu, MERO by jí pravděpodobně vyhovělo,“ řekl expert.
„Poláci se ale hlásí k tomu, že jakmile bude projekt TAL-PLUS zcela dokončen, ukončí objednávky ruské ropy a pak samozřejmě vzniknou nároky na zakonzervování, až dokud nebude nalezeno nějaké využití,“ dodal Gavor.
USA se konečně povedlo díky Ukrajině položit Evropu a Německo na lopatky a odříznout ji od levného plynu a ropy! Teď bude USA vrtat a vrtat a uzavírat s Evropou dlouhodobé kontrakty na odběr plynu a ropy, aby se jim to vrtání nejen zaplatilo ale pochopitelně také vyplatilo! Ukrajinu si mezi sebou rozdělí USA a Rusko. Západ Ukrajiny už de facto vlastní americká investiční korporace BlackRock, jedna z nejvlivnějších institucí finančního světa. A dobité území na výhodě Ukrajiny připadne Rusku. Takže vítězem bude USA a pochopitelně i Rusko!!! Ukrajina a celá slavná EU se pak stanou jen podřízenou kolonií USA !