Německé úřady rozhodly o okamžitém odstavení osmi nejstarších jaderných elektráren v zemi v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Z japonské elektrárny uniklo v březnu značné množství radiace poté, co komplex poničilo silné zemětřesení a následná přívalová vlna cunami.

Zastavení provozu v jaderné elektrárně Biblis nařídilo týden po katastrofě ve Fukušimě hesenské ministerstvo životního prostředí. Spolkový správní soud ale nyní uvedl, že hesenské ministerstvo nemělo pro své rozhodnutí dostatečné právní podklady, a proto nařízení o odstavení elektrárny bylo neoprávněné.

Spolkový správní soud potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance z loňského února. Už tehdy RWE oznámila, že bude v občanskoprávní žalobě požadovat po Hesensku odškodné za ušlý zisk kvůli nařízenému odstavení elektrárny. RWE hodlá před podáním žaloby vyčíslit všechny škody, podle serveru Spiegel Online se budou pohybovat v řádu stovek milionů eur (miliard korun).

Spiegel Online upozorňuje, že dnešní rozhodnutí může otevřít cestu k žalobám i u ostatních sedmi jaderných elektráren, které musely být v březnu 2011 odstaveny. Server připomíná, že provozovatelé těchto elektráren, firmy Vattenfall, E.on a EnBW, mají povinnost pokusit se získat odškodnění, protože jinak by manažerům hrozila žaloba od akcionářů za porušení povinností při správě cizího majetku. Pokud by všechny společnosti u soudu uspěly, musely by německé úřady vyplatit na odškodném miliardy eur.