Podle TI z dokumentů uveřejněných v insolvenčním rejstříku vyplývá, že kampelička poskytovala úvěry v řádu stovek milionů korun na projekty, o kterých prakticky nic nevěděla. Kauza prý připomíná divoká 90. léta, kdy stát rezignoval na svoji dohledovou roli. "Žádáme o vyvození odpovědnosti za zřetelně nedostatečný výkon dohledu ČNB nad hospodařením kampeliček a konkrétní kroky, které ČNB hodlá udělat v systému dohledu nad zbylými kampeličkami," uvedl ředitel české TI David Ondráčka.

Česká národní banka tvrzení TI o nedostatečném dohledu nad sektorem družstevních záložen rozhodně odmítá, uvedla ve vyjádření pro ČTK. Poukázala na to, že od roku 2006, kdy převzala dohled nad kampeličkami, se v družstevních záložnách uskutečnilo sedm dohledových šetření a 29 kontrol, po kterých následovala nápravná opatření. Kvůli přetrvávajícím nedostatkům v podnikání pak centrální banka odejmula povolení pěti družstevním záložnám včetně MSD.

"ČNB se musí striktně držet zákonných postupů a může ukládat opatření k nápravě nebo sankce teprve po důkladném posouzení situace a dle povahy a závažnosti zjištěných a prokázaných nedostatků," uvedl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB. "V moci dohledu také není předcházení možnému porušování zákona kriminálními činy," dodal. Guvernér ČNB Miroslav Singer nedávno řekl, že vklady v kampeličkách by neměly být garantovány do takové výše jako u bank, protože družstevní záložny jsou rizikovější kvůli nižší obezřetnosti při poskytování úvěrů.

Do konkurzu Metropolitní spořitelní družstvo poslal loni 23. prosince na návrh vedení záložny Městský soud v Praze a insolvenčním správcem ustavil Iva Halu. Česká národní banka odňala MSD povolení působit jako družstevní záložna o necelý týden dřív, záložna podle ČNB poskytovala úvěry ve výši desítek i stovek milionů korun k financování nekonkrétních a neověřených podnikatelských záměrů, což poškozovalo zájmy vkladatelů a ohrožovalo bezpečnost a stabilitu finančního ústavu. Likvidátorem MSD soud na návrh ČNB jmenoval Davida Termera.

Do kompetenčního sporu Haly a Termera následně zasáhlo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které se podle dnešních Hospodářských novin (HN) odvolalo proti vyhlášení insolvence MSD. Ustanovením insolvenčního správce Haly, který je podle HN známý kontakty na kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, se totiž kampelička dostala pod Halovu kontrolu, což se ČNB a státnímu zastupitelství nelíbí. Likvidace vedená Termerem by přitom byla kontrolovaná centrální bankou. O odvolání státního zastupitelství bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, což může podle deníku trvat měsíce.

MSD mělo od loňského května na účtech zablokováno zhruba 2,3 miliardy korun kvůli podezření z vyvádění peněz do zahraničí. Oprávněnost blokace nedávno potvrdil Ústavní soud. Zmrazení peněz se podle záložny dotklo zhruba 15.000 lidí. Fond pojištění vkladů zřejmě vyplatí klientům MSD náhrady ve výši asi 12 miliard korun. Šlo tak o druhou nejvyšší výplatu v historii fondu po náhradách pro klienty zkrachovalé Union banky v roce 2003.