Obě trestní oznámení podal na táborské státní zastupitelství koncem loňského prosince. Uvedl, že škody, které bahno z Jordánu na elektrárně způsobily, odhadem přesahují dva miliony korun. "Vzhledem k tomu, že nejprve úřady prohlásily, že škodu způsobilo počasí, jsem nedostal od pojišťovny žádnou náhradu. Ale rozhodnutí o tom, že za nehodou stojí počasí bylo následně zrušeno. Proto jsem podal druhé trestní oznámení a doufám, že bude zjištěno, kdo je viníkem protržení hráze," uvedl Veselý.

Při havárii z prosince 2012 uhynulo mimo jiné zhruba 16 tun ryb. Česká inspekce životního prostředí za to udělila firmám pracujícím na odbahnění Jordánu pokutu 250.000 korun. Sankciovaná strana se odvolala k ministerstvu životního prostředí, které pokutu zrušilo.

Začátkem loňského prosince podali kvůli protržení provizorní hráze dva táborští zastupitelé za sdružení Jinak! nový podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Představitelka sdružení Michaela Petrová navíc podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému poškození a ohrožení životního prostředí a obecnému ohrožení.

"Událost jsme vyhodnotili a začali jsme se jí opětovně zabývat. Předmětem přezkoumání je mimo jiné to, zda havárii způsobila živelní pohroma a také vyhodnocení nakládání se závadnými látkami," řekl dnes ČTK ředitel ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček. Za závadné látky inspekce považuje sediment, který vnikl protrženou hrází do Lužnice. ČIŽP vydá k události stanovisko ve lhůtě 60 až 90 dní.

Odbahnění Jordánu, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 milionů korun bez daně. Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo skončit letos v červenci. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.