„Je to docela fuška. Hotov budu někdy kolem desáté večer,“ svěřil se v úterý v poledne Blesku Kubík. Finální podoba náhrobku přišla Petra Kratochvíla na 120 tisíc korun.

Vzácný kámen, tzv. gabro, nechal Kratochvíl nákladně přivézt ze Švédska. „Vyskytuje se tam pouze v několika lomech a jeho převoz je složitý. Dorazí nejdřív do Německa a tam si ho zákazník vybírá. Až potom putuje do Čech,“ vysvětloval Kubík, který Matuškův podpis v kamenictví ve Svojeticích pracně vytesával do tzv. šikmé konzole.

Fotogalerie
5 fotografií

„Kámen gabro má jednu úžasnou vlastnost. Když vytesáte písmeno, je šedivé. Když zmokne nebo na něj někdo sáhne, zase zčerná. Faksimile pana Matušky bude měňavé,“ vysvětlil Blesku rytec. Přestože se nejdříve s Kratochvílem shodl, že podpis bude zlatý, nakonec se rozhodli pro důstojnou syrovost, bez barviček.

Jinak hrob tvoří tři části: Náhrobní deska (300 kg), konzole (40 kg) a sokl (150 kg), na kterém bude umístěn reliéf Matuškovy tváře od Olbrama Zoubka. „Pan Zoubek dělá těžké plastiky, a tak sokl bude k desce připevněn ještě těžkými hřeby,“ dodal Kubík.

Náhrobní kámen je hotov. Zbývá ho jen převézt na vyšehradský hřbitov a Waldemar Matuška junior může s klidem v duši odletět za matkou na Floridu. Zpěvákův syn se totiž rozhodl, že tátovo poslední místo odpočinku ohlídá do konečné podoby.