Muzejní noci se v Česku pravidelně pořádají u příležitosti Festivalu muzejních nocí. Muzea během festivalu tradičně otevírají návštěvníkům dveře i v noci a zdarma. Hlavní část začíná u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií 18. května a festival trvá do první poloviny června.

Mezinárodní den muzeí a galerií vyhlásil Mezinárodní koncil muzeí (ICOM) v roce 1977 při svém zasedání v Moskvě. Cílem bylo vytvořit každoroční událost, která si dávala za cíl sjednotit cíle světových muzeí a přitáhnout pozornost k jejich činnosti. ICOMu tehdy předsedal pracovník Moravského zemského muzea profesor Jan Jelínek.

Od roku 1992 má navíc každý ročník své specifické téma. Tím prvním bylo Muzea a životní prostředí. O pět let později přibyla i jednotlivá vizuální prezentace.

Kdy bude muzejní noc

Festival muzejních nocí v česku letos odstartuje již po čtrnácté. Začíná 18. května, muzejní noci ale budou probíhat až do 9. června, kdy vše vyvrcholí Pražskou muzejní nocí.

Jeho organizaci má na starosti Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem. Muzejní noci ale některá muzea pořádala i dříve.

O jeho popularitě svědčí i to, že se každý rok zapojuje čím dál více měst i institucí a kromě galerií a muzeí se do něj již zapojují i knihovny, památky, divadla i další subjekty.

Kde bude muzejní noc

Letos si program připravilo na 170 měst a více než 500 institucí, od začátku festivalu se tak jejich počet rozrostl více než pětkrát.

Muzea a galerie sice mají na výběr, zda budou vybírat symbolickou částku za vstup. Drtivá většina jich ovšem pouští návštěvníky do svých útrob zdarma. Zdarma bude přístupná řada muzeí i přes den na začátku festivalu 18. května na mezinárodní den muzeí.

Letošní program se zaměří jak na téma Mezinárodního dne muzeí, kterým je „Hyperpropojená muzea: Nové cesty, nové publikum“. Kromě toho se na řadě míst festival spojí i s oslavami 100. výročí české státnosti.

Kam se o muzejní noci vydat?

Program muzejní noci 2018 v Praze

Program muzejní noci 2018 v Brně

Program muzejní noci 2018 v Ostravě

Program muzejní noci 2018 v Plzni

Seznam všech institucí, které se Festivalu muzejních nocí účastní, najdete zde.

Video
délka: 03:58.10

Ředitel Národního muzea Michal Lukeš o aktuálním průběhu rekonstrukce. Daniel Vitouš

Fotogalerie
13 fotografií