Pohřeb královny Alžběty II.
- 6:30 londýnského času (7:30 SELČ) – Westminsterský sál se uzavřel návštěvníkům. Poté, co sál opustili poslední návštěvníci, započaly okamžitě přípravy smutečního procesí z Westminsterského paláce do Westminsterského opatství
- 9:00 londýnského času (10:00 SELČ) – Big Ben se rozezněl. Zvon z ikonické zvonice patřící k budovám britského parlamentu má pak následně po zbytek dne srdce obalené tlumičem, aby nezněl tak hlasitě.
- 10:44 londýnského času (11:44 SELČ) – Začátek smutečního procesí: V půl jedenácté vyšlo z budov parlamentu smuteční procesí. V jeho čele jela lafeta s rakví královny, kterou táhli příslušníci Královského námořnictva.
- 11:00 londýnského času (12:00 SELČ) – Začátek pohřbu: Poté, co procesí dorazilo k hlavnímu vstupu do Westminsterského opatství, byla rakev Alžběty II. sejmuta z lafety a donesena před hlavní oltář katedrály. Následně začal státní pohřeb, který odsloužili společně děkan Westminsterského opatství David Hoyle a arcibiskub z Cantenbury Justin Welby. Jednalo se mimochodem o první pohřeb panovníka v opatství od pohřbu Jiřího II. v roce 1760.
- Přibližně 12:15 londýnského času (13:15 SELČ) - Procesí z Westminsterského opatství: Po bohoslužbě byla královnina rakev znovu umístěna na lafetu a vyrazila ve smutečním procesí kolem Westminsterského paláce, prostranství Horse Guards Parade na bulvár The Mall, kolem Buckinghamského paláce až k Wellingtonovu oblouku.
- 13:00 londýnského času (14:00 SELČ) - Přeprava rakve na hrad Windsor: Od Wellingtonova oblouku byla rakev přepravena k hradu Windsor pohřebním vozem. Další procesí rakev provede skrze královskou rezidenci. Začala na promenádě Long Walk vedoucí k bráně na horní nádvoří. Z toho prošla pod Kruhovou věží a skrze Normanskou bránu na dolní nádvoří a do kaple svatého Jiří, která sloužila jako místo posledního odpočinku královny Alžběty II.
- 15:10 (16:10 SELČ) - Smuteční procesí u hradu Windsor začalo deset minut po třetí hodině místního času. Pohřební vůz putoval z Windsoru na začátek promenády The Long Walk vedoucí k hlavní části hradu.
- 15:40 londýnského času (16:40 SELČ) - Ke smutečnímu procesí se uvnitř Windsoru znovu připojili členové královské rodiny. Ti pohřební vůz doprovodili až ke kapli svatého Jiří.
- 16:00 londýnského času (17:00 SELČ) - pohřební bohoslužba v kapli svatého Jiří. Tu přenášely televize k milionům diváků po celém světě.
- 19:00 londýnského času (20:00 SELČ) - Soukromá bohoslužba pro královskou rodinu: Poslední bohoslužbou, která byla definitivním koncem pohřbu Alžběty II., se stala soukromá bohoslužba pro krále Karla III. a jeho nejbližší. Během ní nový král symbolicky zasypal rakev své matky hlínou. Tím ceremonie celého dne skončila. Veřejnost tomu ale už nepřihlížela.
Vlajky Velké Británie a Evropské unie u sídla Evropské rady ve Štrasburku vlají na půl žerdi.
Buckinghamský palác uvedl, že královské rezidence budou zavřeny až do královnina pohřbu, včetně Queen's Gallery a Royal Mews v Buckinghamském paláci, stejně jako Queen's Gallery v Edinburghu.
Zámek Balmoral a Sandringham House, královniny soukromé statky, budou po tuto dobu rovněž uzavřeny, stejně jako hrad Hillsborough, oficiální sídlo panovníka v Severním Irsku.
Král Charles III. vyhlásil 17 dní smutku.
Po smrti královny nový král oznámil, že až sedm dní po pohřbu královny bude dodržováno období královského smutku. Datum pohřbu ještě nebylo potvrzeno, ale předpokládá se, že se uskuteční deset dní po smrti královny.
Se sedmi dny navíc, které Charles vyhlásil, to znamená, že královská rodina bude držet celkem 17 dní smutku. Královský smutek budou dodržovat členové královské rodiny, zaměstnanci královské domácnosti a zástupci královské domácnosti při plnění oficiálních povinností spolu s jednotkami oddanými obřadním povinnostem.
Biskup z Leicesteru Martyn Snow popsal milou vzpomínku na to, jak ho královna učila hrát karty.
„Byl jsem také pozván na víkend do Sandringhamu s královnou a princem Philipem, mimořádný víkend ve všech možných ohledech,“ řekl. „Vzpomínám zejména na hraní karet s královnou, což bylo zcela mimořádné. Naučila mě hrát pasiáns – velmi zvláštní formu pasiánsu, kterou často hrála, když měla hodně hostů. Když jsem přiznal, že to neumím hrát, naučila mě to. Ta vzpomínka se mnou bude žít dlouho.“
Princ Harry opouští Balmoral sám 12 hodin po příletu. 12 hodin truchlil pro královnu se svým otcem, králem Karlem III. a bratrem princem Williamem.
Očekává se, že vévoda ze Sussexu zamíří zpět do Windsoru, aby byl s Meghan Markleovou poté, co prohrál závod s časem. K posteli své umírající babičky Alžběty II. se nestihl dostat včas, aby se rozloučil. Dorazil asi hodinu po její smrti. Nestihl to ani jeho bratr, princ Andrew a princ Edward. U královniny postele byli v době její smrti jen král Karel III. a princezna Anne.
Bývalá manželka prince Andrewa (62) a matka princezen Beatrice (34) a Eugenie (32) spisovatelka Sarah Fergusonová (62) sdílela dojemnou osobní poctu své bývalé tchyni. Poděkovala jí za její štědrost a fakt, že si zůstaly blízké i po rozvodu s Andrewem.
„Odchod Jejího Veličenstva královny mi zlomil srdce. Zanechává po sobě mimořádné dědictví: ten nejúžasnější příklad povinnosti, služby a nezlomnosti, stálé vyrovnané přítomnosti jako naše hlava státu po více než 70 let. Celý svůj život obětavě dala lidu Spojeného království a Společenstva národů. Pro mě to byla úžasná tchyně a přítelkyně. Navždy budu vděčná za její štědrost a za to, že mi zůstala blízká i po mém rozvodu. Chybí mi více, než dokážu popsat slovy,“ uvedla Fergusonová na svém Instagramu.
Smutek ovládl různá místa, nejen v Británii. Dokonce i parlament v australské Canbeře dává znát, že královna už není.
Ani britské velvyslanectví v Praze nezapomnělo. Takto to vypadá pouhý den po úmrtí britské královny Alžběty II.
Ještě nedávno se mluvilo o další sezoně seriálu Koruna (The Crown) o osudech královské rodiny. Jenže teď na to zřejmě není ta správná nálada – tvůrci již dopředu řekli, že v případě, že by někdy došlo k úmrtí královny, pozastaví na pár měsíců natáčení. Jedná se prý o rozhodnutí pramenící z respektu k Alžbětě. Fanoušci si tak na nové díly budou muset počkat.
Nejen u Buckinghamského paláce se schází stovky truchlících. Podobně to vypadá i u bran hradu v Balmoralu, kde Alžběta včera naposledy vydechla. Množí se tam nyní krásné vzkazy adresované přímo jí. „Děkujeme za vaši oddanost, službu a vládu,“ zněl jeden. „Byla jste zdrojem inspirace a uklidňujícím faktorem celý můj život,“ prozradilo další psaní. Je jasné, že všem královna už teď moc chybí.
Pro Brity ovšem smrt panovnice bude náročná i v dalších ohledech, nejen z emocionálního hlediska. Změní se hymna, v níž se dosud zpívalo o královně, nyní to bude o králi. Bankovky a mince projdou proměnou a objeví se na nich podobizna Charlese, naštěstí ty s Alžbětinou tváří zůstanou také v platnosti. Jak připomíná web TN.cz, Britové si budou muset nechat též změnit cestovní pasy… Přitom je mají poměrně krátkou dobu, poslední změna probíhala kvůli brexitu.
Smrt milované panovnice nenechává chladným asi nikoho. Před Buckinghamským palácem jí davy lidí přicházejí vzdát hold. Leckdo přitom neudrží slzy. Dokonce i muži zákona propadají emocím.
Dojemný a vskutku symbolický moment provázel smrt britské královny Alžběty II. Duha! Celý článek o zvláštní chvíli si můžete přečíst ZDE.
Po královně Alžbětě nezůstali jen potomci, vnoučata a pravnoučata, ale také její psí mazlíčci. Není tajemstvím, že panovnice celý život milovala psy. Příznivci královské rodiny i němých tváří se tak nyní ptají, co bude s jejími mazlíčky Candy, Sandy, Muickem a Lissy teď. Kam půjdou po smrti paničky? Podle Daily Mailu ještě není plán jasný, ale je pravděpodobné, že zvířátka zůstanou v rodině. Mohl by si je prý k sobě vzít princ Andrew, ostatně byl to on, kdo chlupáče své mamince daroval.
Ani české celebrity nezapomínají. Krásný příspěvek věnovala na svých profilech britské panovnici Monika Absolonová. „Vždycky mě okouzlovaly a fascinovaly silně životní příběhy… jeden takový včera skončil… její život byl jako z filmu. Nevím, jestli by kdokoliv z nás v něm chtěl účinkovat. Spíš ne. Tak velkou zodpovědnost vůči koruně, lidem a tradicím unese jen málokdo. A ONA to zvládla a úžasně… Dáma, ke které jako jedné z posledních jistot vzhlížel celý svět… Alžběta II., královna Spojeného království, včera navždy odešla… šťastný let do nebe. Nejen britská, ale i naše, královno,“ napsala zpěvačka procítěně.
Jak to vypadá před skotským hradem Balmoral, kde Alžběta naposledy vydechla? Přímý přenos z místa můžete sledovat ZDE!
Na jednoduchost vsadil ve svém vzkazu sir Paul McCartney z legendárních Beatles. „Bůh žehnej královně Alžbětě II. Ať odpočívá v pokoji. Ať žije král!“ uvedl u fotografie z královnina mládí.
Na Alžbětu nezapomněl ani sir Mick Jagger z kapely The Rolling Stones „Pamatuju si ji od krásné mladé dámy až po milovanou babičku národa. Moje nejhlubší soustrast patří královské rodině,“ napsal na sociální sítě.
„Jsem neuvěřitelně smutný ze zprávy o skonu královny. Se svou neuvěřitelnou silou byla někdo, kdo miloval tuto zemi a byl schopen ji vést s velkou láskou. Cítím se velmi šťastný, že jsme za mého života měli panovnici, co zvládla vyvážit vůdcovství, tradici a pokrok,“ vzkázal zase podle Mirroru Simon Cowell, známý porotce pěveckých soutěží.
Na Alžbětu vzpomínají i mnohé známé osobnosti, například z hudební branže. „Tiše jsem si za královnu poplakal. Jsem smutný za svou zemi a za to, co ztratila,“ dojal se zpěvák Sting na Twitteru.
Vzhledem k úmrtí královny musí své plány pozměnit i svět sportu. V celé Británii se narychlo ruší zápasy v rugby a golfu, cyklistické závody, apod. Další sportovní akce volí jinou formu uctění památky – například minutu ticha. Fanoušci fotbalového West Hamu například ve čtvrtek, před zápasem proti Rumunsku zazpívali píseň God Save the Queen, tedy Bože, zachraň královnu…
Oficiální webové stránky královské rodiny již byly po smrti Alžběty aktualizovány, nyní je zde jako panovník uveden král Charles (neboli u nás Karel). Přesto Charlese ještě čeká oficiální prohlášení králem. K tomu dojde v sobotu v Paláci svatého Jakuba.
Operace London Bridge
Samotnému pohřbu předcházelo deset smutečních dní, během kterých měli lidé možnost se královnině rakvi poklonit buď při některém ze smutečních procesí, tak ve dnech, kdy byla její rakev vystavena. Poprvé se mohla veřejnost s rakví rozloučit během jednoho dne v katedrále svatého Jiljí v Edinburghu, následně po dobu pěti dní ve Westminsterském sále.
Královna Alžběta zemřela. Co se bude dít? Operace London Bridge Videohub
Vše běželo podle dopředu pečlivě připravených plánů pojmenovaných operace London Bridge. Ty předepisovaly přesně dění jednotlivých dní:
- Sobota: Sešla se Nástupnická rada, která v londýnském Svatojakubském paláci oficiálně prohlásila Karla III. za krále. Došlo zároveň k veřejnému oznámení jména nového panovníka z balkonu Svatojakubského paláce.
- Neděle: Rakev s královnou byla převezena z Balmoralu do hlavního města Skotska Edinburghu. Cestu lemovaly zástupy truchlících Britů. V Edinburghu byla rakev uložena v paláci Holyroodhouse. Ve stejný den bylo zároveň prohlášení Karla III. králem čteno i v parlamentech ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.
- Pondělí: Z paláce Holyroodhouse vyrazilo první smuteční procesí s královninou rakví po takzvané Královské míli, která palác dělí od katedrály svatého Jiljí. V té byla rakev následně vystavena, aby se královně mohla poklonit veřejnost
- Úterý: Královnina rakev byla přepravena z katedrály svatého Jiljí na letiště v Edinburghu, odtud byla letadlem přepravena na základnu RAF Northolt u Londýna a převezena do Buckinghamského paláce.
- Středa: Královnina rakev byla ve 14:22 naložena na lafetu a v čele smutečního procesí převezena do Westminsterského sálu v sídle britského parlamentu. Kde byla královnina rakev následně znovu vystavena pro veřejnost.
- Čtvrtek, pátek a sobota: Rakev s královnou byla vystavena ve Westminsterském sále, kde se jí přišly poklonit statisíce lidí.
- Neděle: Kromě veřejnosti dostali příležitost se královnině rakvi poklonit i zástupci zahraničních královských rodin.
- Pondělí: Veřejnost měla příležitost se klanět rakvi královny až do 8:30 následně se Westminsterský sál uzavřel a začaly přípravy na přesun rakve do Westminsterského opatství.
Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 princi Albertovi. O čtyři roky později se narodila její sestra Margaret. Ačkoli byla ve chvíli svého narození třetí v pořadí nástupnictví na trůnu, nikdo tehdy nepředvídal, že se princezna jednou stane královnou. Po jejím dědovi byl prvním následníkem starší bratr jejího otce a očekávalo se, že se ožení a zplodí vlastního potomka a následníka trůnu.
V deseti letech ovšem osud princezny Alžběty nabral jiný směr. Její strýc nastoupil na trůn v roce 1936, ale jako král Eduard VIII. vládl jen necelých jedenáct měsíců. Abdikoval v prosinci, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Na trůn tak nastoupil Alžbětin otec, který přijal jméno Jiří VI. Alžběta se tak rázem stala první následnicí trůnu.
Dětství a dospívání Alžběty II. před nástupem na trůn Videohub
Alžběta II. v armádě
Na konci druhé světové války se princezna Alžběta zapojila do válečného úsilí. Sloužila v Ženském pozemním pomocném sboru, kde se učila udržovat a řídit nákladní vozidla a dosáhla funkce mladší velitelky.
Díky tomuto krátkému zapojení je v současnosti jediným panovníkem, který sloužil v armádě.
Královna Alžběta II. a princ Philip
Se svým budoucím manželem Philipem se Alžběta zasnoubila ve svých 21 letech v červenci 1947. Aby mohla proběhnout svatba páru, musel se Philip vzdát dánských a řeckých titulů. Svatba pak proběhla 20. listopadu 1947. Jiskra mezi nimi měla přeskočit už dávno předtím, a to po setkání v námořní akademii v Dartmouthu. Philipovi v té době bylo 18 let, Alžbětě pouhých třináct. Poté si začali psát dopisy.
Jaký byl kouzelný život královny Alžběty II.? Videohub
Pár si nejdříve pronajal dům Windlesham Moor, mezi lety 1949 a 1951 pak Philip plnil své povinnosti u královského námořnictva na Maltě. Aktivní vojenskou službu Philip opustil poté, co se Alžběta stala královnou, aby jí mohl být oporou.
Pár spolu vychoval čtyři děti – Krále Karla III., princeznu Annu a prince Andrewa a Edwarda. V roce 2009 se princ Philip stal nejdéle sloužícím partnerem britského panovníka. Tři roky poté pár oslavil diamantové jubileum, manželství královny Alžběty II. a prince Philipa ukončila až jeho smrt 9. dubna 2021.
Alžběta II. královnou
Alžběta se stala královnou Alžbětou II. 6. února 1952 po smrti svého otce. Zpráva o jeho skonu ji s Philipem zastihla v Keni. Ačkoli byla královnou prohlášena okamžitě, oficiální korunovace se ve Westminsterském opatství konala až 24. března 1953, více než rok po smrti krále Jiřího VI. Šlo o první korunovaci přenášenou televizí a naladilo si ji asi 20 milionů diváků z Velké Británie, což představovalo asi 40 procent tehdejších obyvatel.
Smrt královny Alžběty II.
Královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let ve čtvrtek 8. září 2022. Oznámení o jejím skonu přišlo večer po šesté hodině londýnského času (19:00 SELČ). To, že zdravotní stav královny je vážný, ovšem bylo zřejmé celý den. Její lékaři nejdříve vydali zprávu o tom, že královně doporučili klid na lůžku. Během dne se pak na zámek Balmoral, kde tou dobou pobývala, začali sjíždět všichni členové královské rodiny. Oficiální oznámení pak královský palác vydal přesně v 18:30 místního času (19:30 SELČ).