Infiltrace: Obchod se zdravím je dokument České televize, který navazuje na úspěšnou sérii dokumentů, kterou veřejnoprávní televize vysílala v letech 2003 až 2005. Nejnovější díl popsal šokující praktiky na pražské centrum Aktip, které nabízí alternativní způsoby léčby.

Dokument Obchod se zdravím

Obchod se zdravím je pokračováním série, které přišlo po 15 letech. Režisérka Šárka Maixnerová společně s infiltrátorkou Ivanou Lokajovou v něm odhalily šokující praktiky centra alternativní léčby Aktip v Praze.

Vše o dokumentu Inflitrace: Obchod se zdravím najdete zde >>>

Středisko, které není akreditované jako zdravotnické zařízení, si ženy vyhlédly na základě řady negativních zkušeností jeho bývalých klientů. Ti popsali například to, jak tamní zaměstnanci určili, že dívka, která trpěla stresem ve škole, měla být v dětství sexuálně zneužívána.

Infiltrace centra Aktip

Ivana Lokajová se do Aktipu nejdříve vydala jako nemocná. Údajné odbornici popsala své problémy se štítnou žlázou a chronickou únavou. Zaměstnankyni Aktipu ovšem její zdravotní problémy příliš nezajímaly. Místo podrobností se vyptávala na dětství, rodinu, manžela a další osobní otázky.

Vyléčit se pak měla „odstraněním kosmických bloků“. Lékařka figurantku začala zároveň strašit rakovinou. Podle autorek bylo zastrašování tak silné, kdyby z něj některý pacientů mohl rakovině podlehnout.

Jarmila Klímová a její sítko proti rakovině

Infiltrátorka se přihlásila i do kurzů, které vedla samotná vedoucí Aktipu Jarmila Klímová. Ta slibovala, že po absolvování 6 víkendových kurzů se Lokajová může sama stát psychosomatickou léčitelkou.

Na vzdělávacích kurzech pak Klímová mimo jiné prezentovala speciální sítko do toalety, které mělo svým uživatelům zaručit, že doslova vykadí rakovinu. Kromě té je podle Klímové možné s pomocí sítka vyloučit z těla i jiné zdravotní neduhy.

Autorky dokumentu Obchod se zdravím varovali především před tím, že v centru pracuje i řada skutečných lékařů. Lidé díky tomu mohou nabýt falešnou představu, že jde o skutečnou alternativu k lékařským klinikám.

Infiltrace prozkoumala obchod s bílým masem i život uprchlíků

V původní sérii, která běžela mezi lety 2003 až 2005, nahlédli reportéři České televize a jejich figuranti do komunit pasáků a prostitutek, ale rovněž mezi bezdomovce, uprchlíky nebo starožitníky obchodující s naším kulturním dědictvím.

Celý dokument o praktikách centra Aktip můžete zhlédnout online zde

První díl série Infiltrace naleznete zde

Video
délka: 00:20.03
Video se připravuje ...

Upoutávka na pořad z cyklu Infiltrace "Obchod se zdravím" česká televize

Fotogalerie
16 fotografií