Filmy na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary (KVIFF) jsou rozřazeny do dvou hlavních sekcí – soutěžní a nesoutěžní. Soutěžit mohou pouze snímky, které vznikly po 1. lednu předcházejícího roku a neměly premiéru jinde než ve své zemi. Hlavní cenou soutěžní sekce festivalu je Křišťálový glóbus.

V nesoutěžní sekci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) najdeme výběr českých filmů, oceněné počiny z jiných festivalů, kultovní díla světové kinematografie, tematické snímky či studentské novotiny nastupující generace režisérů.

Filmy v hlavní soutěži festivalu Karlovy Vary 2018

V soutěžní sekci festivalu se představí celkem 12 filmů. Českou stopu budou mít hned tři z nich. V první řadě jde o film Domestik režiséra Adama Sedláka. Film z prostředí profesionální cyklistiky slibuje přiblížit, jaký dopad může mít touha po úspěchu na rodinu i zdraví profesionálního atleta.

V České koprodukci vznikal i film „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ rumunského režiséra Radu Judeho. Ten přiblíží temnou historii rumunské armády, která v roce 1941 na východní frontě provedla ohromnou etnickou čistku. K přiblížení tragédie využije příběh mladé umělkyně, která připravuje její rekonstrukci.

Trojici filmů uzavře český film režírovaný slovinským režisérem Olmem Omerzu Všechno bude. Roadmovie slibuje náhled do klučičího přátelství a nezkrotné touhy po zážitcích, i když není vždy jasné, co chceme zažít.

Všechny filmy podle jednotlivých sekcí najdete ZDE

Pocta Miloši Formanovi

Návštěvníci festivalu se mohou rovněž těšit na snímky ze sekce Lidé odvedle či počiny z dílny Austin Film Society. K vidění také budou dokumenty z Litvy, Lotyšska a Estonska v rámci sekce Odrazy času: Pobaltský poetický dokument. Součástí festivalu bude i pocta zesnulému režisérovi Miloši Formanovi. Jeho legendární snímek Lásky jedné plavovlásky bude zahajovacím filmem festivalu. Součástí festivalového programu je i české drama Bloudění s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli.

Vítězové Křišťálového glóbu KVIFF z minulých let

2010 Moskytiéra – režie Agustí Vila

2011 Restaurátor – režie Joseph Madmony

2012 Henryk – režie Martin Lund

2013 Velký sešit – režie János Szász

2014 Kukuřičný ostrov – režie Georgij Ovašvili

2015 Bob a stromy – režie Diego Ongaro

2016 Rodinné štěstí – režie Szabolcs Hajdu

2017 Křižáček - režie Václav Kadrnka

Kompletní katalog všech filmů 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) bude k dispozici zde.

Video
délka: 02:15.13
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška: Vary uctí zesnulého Miloše Formana (†86)! Tereza Kühnelová, Jan Jedlička

Tipy, které filmy si z programu nenechat ujít, najdete ZDE