Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Kmotři Janoušek a Rittig: Předražené státní zakázky kvůli provizi? Jde po nich policie!

Policie se zajímá o napojení Janouška a Rittiga na státní podniky
Policie se zajímá o napojení Janouška a Rittiga na státní podniky  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: psch, ČTK - 
21. června 2013
09:24

Před více než týdnem policie při rozsáhlé razii pozatýkala některé kmotry a další vysoce postavené lidi v čele s nyní už bývalou šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou. A teď dostává policejní vyšetřování konkrétnější směr. Kriminalisté si totiž došlápnou na lobbisty Ivo Rittiga a Romana Janouška. Kvůli jejich provizím z předražených státních zakázek!

Z textu soudních nařízení je podle páteční Mladé fronty patrné podezření policie, že oba podnikatelé získávali miliony z předražených zakázek. "Požadovali vysoké finanční částky v řádech desítek milionů, o které byla cena předmětných zakázek následně navýšena," píše se v usnesení o prohlídce u Rittiga.

Janoušek podle podezření kriminalistů legalizoval získané peníze přes účty ve Švýcarsku. K části účtů měli přístup i někteří úředníci pražského magistrátu. "Narazili jsme na organizovanou zločineckou skupinu, jejímž cílem byl vliv ve státní či polostátní organizaci," uvedl šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Policie vyjmenovává pět předražených projektů v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny.

Rittig a Lesy ČR

U Rittiga policie podle soudního příkazu hledá důkazy o zakázce z roku 2011 na vypracování etického kodexu Lesů ČR, který získala jeho firma Rittig & Partners. Za ni podnikatel získal 1,7 milionu Kč.

Podle MfD je policie přesvědčena, že je to ukázkový příklad zbytečného vynakládání státních peněz. Zároveň však policie u Rittiga hledá i smlouvy mezi ním a žalobcem Liborem Grygárkem, případně i materiály z vrchního státního zastupitelství či z trestních spisů a spoustu dalších materiálů.

andabar ( 21. června 2013 13:13 )

Ještě by mně zajímalo proč včera nešli napsat příspěvky na Kalouska? Bylo jen pět příspěvků ale nic pěkného. Blesku ! To jste zablokovali aby nemohli lidé na toho úlisného svatouška nadávat? Odpoví mi někdo?

andabar ( 21. června 2013 13:05 )

Když se kolem všeho tak dlouho mluví nic z toho nebude . Kmotři jsou mazanější než celá soudní justice. To nikdo nevidí jak se nám všem smějí do očí.Celému světu jsme pro smích .Stydím se že jsem občankou ČR.

jarda304 ( 21. června 2013 11:56 )

no a pak - na co je třeba platit tolik policistů, když nemají co dělat a předvádějí tady "práci" ? ještě jednou, Už uběhlo řada dnů, svrhli vládu a stále kromě nesmyslů není jediné seriozní obvinění ! Komu patří těch 120-150 milionů a desítky kg zlata ?

hlinsko ( 21. června 2013 11:24 )

Jaroušku, ti policisté by brali prachy, i kdyby zásah nebyl, akorát by se váleli na pohovkách. Ta akce nás stála jen pohonné hmoty, vše ostatní už bylo vynaloženo a stejně by se vynakládalo. Takovédle výpočty mě vždy dokážou zvednout z židle. Když debil ministr spravedlnosti obhajoval Klausovu amnestii, také se oháněl kolik nás stoji jeden vězeň - a tak jsem to spočítal, že by ministrovi a vězeňství měli zkrouhnout z rozpočtu cca 6 mld - o které by měl být snížen shodek státního rozpočtu - ale ušetřil úplný hovno - jen v řádech statisíců . Nedělejte z lidí blbce

namoroman ( 21. června 2013 11:16 )

Plesk píše: "Před více než týdnem policie při rozsáhlé razii pozatýkala některé kmotry a další vysoce postavené lidi v čele s nyní už bývalou šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou."! Tak by mě zajímalo který z těch ve vazbě je ten KMOTR ????? TO je titulek,ale o hounu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa