Exministryně, co dovezla F-16 Ukrajincům: Musejí bojovat s jednou rukou za zády, řekla Blesku
Západ stojí svorně za Ukrajinou, dodává jí nejen vojenské kapacity, aby mohla čelit pokračující ruské agresi, uznává Kajsa Ollongrenová (57), donedávna ministryně obrany Nizozemska. Avšak omezování, jak smějí být nasazeny západní zbraně, Kyjevu svazuje ruce. „I vpád ke Kursku je samozřejmě součástí sebeobrany Ukrajiny. Neměli bychom klást žádné překážky ofenzivním operacím Ukrajiny,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy.
Karin Hildur Ollongrenová, zvaná Kajsa, byla s krátkou pauzou v nizozemské vládě od roku 2017. Napřed byla členka liberální, progresivní strany Democraten 66 ministryní vnitra, v lednu 2022 převzala obranu. To už byly známky, že je ruský vpád na Ukrajinu na spadnutí.
Nizozemsko se pak stalo výrazným podporovatelem napadené země. Ollongrenová mj. byla u toho, když království předalo Ukrajincům první stíhačky americké výroby F-16 – sedla do kokpitu jedné z nich při transportu na výcvikovou základnu v Rumunsku. A vyslovila se, ať jimi klidně míří na ruské cíle za hranicí.
„Nemáme zájem na tom, aby Putinovi prošla tato nezákonná anexe a invaze, kterou provádí. A myslím, že Ukrajina to nedokáže, když bojuje jednou rukou, nebo dokonce dvěma rukama za zády,“ argumentovala nyní pro Blesk Zprávy.
Vláda Marka Rutteho předala otěže letos 2. července po dlouhých koaličních vyjednáváních. Už v listopadu 2023 vyhrála volby krajně pravicová/populistická PVV Geerta Wilderse, až v létě se podařilo sestavit kabinet pod vedením nestraníka Dicka Schoofa. Ollongrenovou nahradil Ruben Brekelmans z konzervativně-liberální VVD. Jinde v Evropě pravicoví populisté odmítají Ukrajině pomáhat a dlouho obdivovali Vladimira Putina.
Jak to dopadlo v Haagu? A čeho se exministryně bojí, zvítězí-li v listopadových amerických volbách Donald Trump? Zhlédněte rozhovor Kajsy Ollongrenové s Blesk Zprávami.