KLDR odsoudila vpád Ukrajinců do Ruska. Varují před 3. světovou a stěžují si na terorismus
Severní Korea odsuzuje ukrajinskou ofenzivu na ruském území jako teroristický čin a invazi podporovanou Spojenými státy a Západem. Uvedla to dnes oficiální severokorejská agentura KCNA. Protiruská politika Spojených států podle ní přivádí svět na pokraj třetí světové války.
Severní Korea zdůraznila, že Pchjongjang bude vždy stát na straně Moskvy, protože chce chránit suverenitu Ruska a podporovat mezinárodní spravedlnost. Zpráva severokorejské agentury také uvádí, že Spojené státy předaly ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému „astronomické“ množství smrtících zbraní.
„Rozhodně odsuzujeme ozbrojený útok Zelenského loutkového režimu na ruské území za řízení a podpory Spojených států a Západu jakožto neodpustitelný akt agrese a teroru,“ uvedlo podle KCNA v příslušném prohlášení severokorejské ministerstvo zahraničí.
Ukrajinské síly zahájily překvapivý útok v Kurské oblasti 6. srpna. Dobyly území o rozloze přes 1000 kilometrů čtverečních a desítky obcí včetně okresního města Sudža. Podle odhadů se zmocnily i stovek zajatců. I přes útok ukrajinských sil v Kurské oblasti ruské síly neustávají v tlaku na východě Ukrajiny, kde pozvolna postupují k Pokrovsku a Torecku.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un tento týden v děkovném dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi potvrdil závazek své země, že bude nadále prohlubovat spolupráci s Ruskem.
Kim a Putin se v červnu setkali podruhé za necelý rok v Pchjongjangu, kde podepsali smlouvu o „komplexním strategickém partnerství“, zahrnující také dohodu o vzájemné obraně v případě napadení. Stalo se tak v době, kdy Jižní Korea, Ukrajina či Spojené státy KLDR obviňují, že pomáhá Rusku ve válce proti Ukrajině dodávkami balistických raket a dělostřeleckých granátů výměnou za ruskou hospodářskou a vojenskou pomoc.