Neděle 6. října 2024
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 12°C

Putin 25 let u moci: „Rozpad SSSR jako největší katastrofa!“ Jak se měnila jeho slova o míru, NATO i Ukrajině

  • Autor: Rádio Svoboda,mav - 
    18. 8. 2024
    05:00

    Před 25 lety se Vladimir Putin (71) ujal vlády v Rusku – 9. srpna 1999 jej slábnoucí Boris Jelcin jmenoval předsedou vlády, 31. prosince mu přenechal prezidentský úřad. Putinova rétorika se v průběhu let značně změnila: Rádio Svoboda shromáždilo citáty ruského prezidenta o vztazích se Západem a sousedy, demokratických hodnotách, opozici a těch, které považuje za zrádce.

  • 1.1999: Naše vlastní problémy

    „To neustálé ukazování na zahraničí jako na zdroj všech našich potíží je špatně. Je špatné ve své podstatě. Všechny naše potíže jsou v nás samých, všechno pramení z naší vlastní nedbalosti a slabosti. Všude, kam přijdeme, řešíme Čečensko (…). Když se podíváte na naši ekonomiku, je tam bída a utrpení. Podívejte se na naše mezinárodní vztahy, no, na naše vztahy se sousedními zeměmi. Všude máme díru – problém.“

    Rozhovor s novinářem Sergejem Dorenkem, ještě jako předseda ruské vlády.

    Vladimir Putin, když se stal premiérem (9. 8. 1999). Vladimir Putin, když se stal premiérem (9. 8. 1999). | S. Subbotin/Archiv RIA Novosti (CC BY-SA 3.0)

  • 2.2000: Demokracie je diktatura zákona

    „Demokracie je diktatura zákona, nikoli těch, kteří jsou ze svého postavení povinni tento zákon vynucovat. Myslím, že stojí za to připomenout: soud vynáší rozsudky jménem Ruské federace a je povinen tomuto vznešenému jménu dostát. Policie a státní zastupitelství by měly sloužit zákonu, a ne se snažit ‚zprivatizovat‘ pravomoci, které jim byly svěřeny, ve svůj vlastní prospěch. Jejich přímým a jediným úkolem je chránit lidi, nikoli falešné představy o cti uniformy a svých resortních zájmech.“

    Otevřený dopis ruským voličům měsíc před svým prvním zvolením ruským prezidentem.

    Putin skládá prezidentskou přísahu a nahrazuje Jelcina (7. 5. 2000). Putin skládá prezidentskou přísahu a nahrazuje Jelcina (7. 5. 2000). | Kreml

  • 3.2001: NATO není nepřátelské

    „NATO nepovažujeme za nepřátelskou organizaci. Samozřejmě, že ne. A jsem velmi vděčný prezidentovi Spojených států, že konečně tato slova zazněla z území Spojených států. Je to pro nás velmi důležité. Má velkou cenu, když prezident velmoci řekne, že chce vidět Rusko jako partnera a možná i jako spojence. Opakuji, že to má velkou cenu. Ale pokud tomu tak je, pak si klademe otázku: je to vojenská organizace, nebo ne? Vojenská. Oni nás tam nechtějí? Nechtějí. Přibližuje se k našim hranicím? Přibližuje. Proč? To je jádro našeho postoje, nikoli odmítání NATO jako takového.“

    Takto odpověděl Vladimir Putin na otázku na rozšiřování NATO na tiskové konferenci po setkání s americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

    George W. Bush s Vladimirem Putinem (2001) George W. Bush s Vladimirem Putinem (2001) | Kreml

  • 4.2002: Samé úplatky

    „Současná organizace práce státního aparátu bohužel podporuje korupci. Korupce není důsledkem nedostatku represe, nýbrž přímým důsledkem omezování ekonomických svobod. Veškeré administrativní překážky se překonávají úplatky. Čím vyšší překážka, tím více úplatků a tím více úředníků je bere.“

    Dávní souputníci: Nikolaj Patrušev coby šéf FSB a jeho předchůdce, prezident Vladimir Putin (18. 1. 2002) Dávní souputníci: Nikolaj Patrušev coby šéf FSB a jeho předchůdce, prezident Vladimir Putin (18. 1. 2002) | Kreml

  • 5.2003: Ctít ústavu

    „Dnes si již nedovedeme představit náš život bez svobodných voleb, bez celé palety stran, politických hnutí a sdružení, bez výhod trhu a otevřenosti světu. Bez nezbytných atributů demokracie, které se dokázaly prosadit jako norma našeho právního života, našeho právního jazyka a jako norma lidského života. Nesmíme však zapomínat, že za tím vším stojí duch a litera Ústavy Ruské federace.“

    Na recepci k 10. výročí přijetí Ústavy Ruské federace. Po 17 letech Putin inicioval změny ústavy, které přerozdělily pravomoci mezi jednotlivými složkami moci, posílily pravomoci prezidenta. Také se mu vynulovalo počítání prezidentských mandátů, aby pak mohl sloužit další dvě funkční období.

    Paul McCartney u Vladimira Putina, 2003 Paul McCartney u Vladimira Putina, 2003 | Kreml

  • 6.2004: Svévole úřadů

    „Zvláštním problémem je administrativní svévole systému vymáhání práva, zákonem nepovolené jednání pracovníků různých orgánů a služeb. Stát, včetně jeho orgánů činných v trestním řízení, musí především pracovat pro občany, chránit jejich práva, zájmy, majetek, nemluvě o ochraně jejich bezpečnosti a samotného života.“

    Video  Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 7.2005: Geopolitická katastrofa SSSR

    „Především je třeba uznat, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou století. Pro ruský lid to bylo skutečné drama. Desítky milionů našich spoluobčanů a krajanů se ocitly mimo ruské území. Epidemie rozpadu se navíc rozšířila i do samotného Ruska.“

    Padesátiny Sergeje Šojgua. Blahopřáli Putin, Medveděv a další členové bezpečnostní rady (21. 5. 2005). Padesátiny Sergeje Šojgua. Blahopřáli Putin, Medveděv a další členové bezpečnostní rady (21. 5. 2005). | Kreml

  • 8.2007: Putinův mnichovský projev

    „V naší zemi proběhl pokojný přechod k demokracii! Vždyť došlo k pokojné transformaci sovětského režimu – k pokojné transformaci! A jakého režimu! S jakým množstvím zbraní, včetně jaderných! Proč je nyní nutné bombardovat a střílet při každé příležitosti? Copak nám teď, kdy nám nehrozí vzájemné zničení, chybí politická kultura, úcta k hodnotám demokracie a práva?“

    V. Putin na Mnichovské bezpečnostní konferenci začal s protizápadní rétorikou (10. 2. 2007). V. Putin na Mnichovské bezpečnostní konferenci začal s protizápadní rétorikou (10. 2. 2007). | Kreml

  • 9.2008: Ukrajina není stát

    „Uvědomuješ si, Georgi, že Ukrajina není ani stát?! Co je to Ukrajina? Část jejího území je východní Evropa a část, a to značná část, je dar od nás!“

    Takto podle zdrojů mluvil s americkým prezidentem Georgem W. Bushem na uzavřeném zasedání Rady Rusko–NATO.

    Vladimir Putin předává prezidentský úřad Dmitriji Medveděvovi (7. 5. 2008). Vladimir Putin předává prezidentský úřad Dmitriji Medveděvovi (7. 5. 2008). | Kreml

  • 10.2009: Nákaza xenofobie

    „Musíme vyléčit společnost z nákazy xenofobie, rasové nenávisti, vzájemné nedůvěry postavené na cynickém překrucování či hrubém falšování historie.“

    Tato slova pronesl, tehdy opět v roli premiéra, v Gdaňsku u příležitosti 70. výročí začátku druhé světové války.

    Premiéři Ruska a Polska, V. Putin a D. Tusk, na 70. výročí druhé světové války v Gdaňsku (1. 9. 2009) Premiéři Ruska a Polska, V. Putin a D. Tusk, na 70. výročí druhé světové války v Gdaňsku (1. 9. 2009) | Vláda RF

  • 11.2010: Putin o zrádcích

    „Pokud jde o zrádce, ti natáhnou brka sami.“

    V rozhovoru v přímém přenosu tvrdil, že Rusko nemá žádné speciální jednotky, které likvidovaly bývalé příslušníky tajných služeb. Čtyři roky před tím byl v Londýně radioaktivním poloniem otráven bývalý důstojník ruské KGB a FSB Alexandr Litviněnko. Později došlo k pokusům v cizině otrávit Sergeje Skripala či Alexeje Navalného.

    Vladimir Putin v civilu (srpen 2010) Vladimir Putin v civilu (srpen 2010) | Kreml

  • 12.2013: Zákon o zahraničních agentech

    „Přijali jsme zákon, který nic nezakazuje, to chci zdůraznit, nic nezakazuje, nic neomezuje a nikoho nezavírá. Žádná činnost, dokonce ani vnitropolitická činnost pro organizace, které dostávají peníze ze zahraničí, není zakázána, chceme jen vědět, kdo tyto peníze dostává a na co jsou vynaloženy.“

    K přijetí první verze zákona o „zahraničních agentech“. Začátek série represivní legislativy, která zasáhla charitativní organizace, média, politiky a lidskoprávní aktivisty. Omezení se v průběhu let jen zpřísňovala, dnes může status zahraničního agenta získat jakákoli osoba nebo organizace.

    Dmitrij Medveděv se svým prezidentem Vladimirem Putinem (21. 7. 2013) Dmitrij Medveděv se svým prezidentem Vladimirem Putinem (21. 7. 2013) | Kreml

  • 13.2014: Anexe Krymu

    „Rusko nezvažuje možnost anexe Krymu. Pouze sami občané mohou a mají rozhodovat o své budoucnosti v podmínkách svobodné vůle a bezpečnosti.“

    Putin tehdy tvrdil, že ukrajinská vojenská zařízení na Krymu neblokuje ruská armáda, ale jednotky sebeobrany. Zanedlouho však přiznal, že referendum na Krymu se konalo za účasti ruské armády. Podle Putina „stály za zády krymských jednotek sebeobrany“, aby „pomohly lidem vyjádřit jejich názor“.

    Vladimir Putin při podpisu připojení Krymu k Rusku, 2014 Vladimir Putin při podpisu připojení Krymu k Rusku, 2014 | Kreml, archiv V. Putina

  • 14.2016: Hranice Ruska nikde nekončí

    Na slavnostním předávání cen Ruské geografické společnosti se prezident zeptal devítiletého dítěte, které vyhrálo zeměpisnou soutěž, na hranice Ruska. Když odpovědělo, že ruské hranice končí „za Beringovým průlivem ve Spojených státech“, Putin řekl, že státní hranice nikde nekončí. „Ale to je vtip,“ dodal prezident.

    Vladimir Putin udělil roku 2016 ruský pas Stevenu Seagalovi. Vladimir Putin udělil roku 2016 ruský pas Stevenu Seagalovi. | Kreml

  • 15.2017: Démonizace Stalina

    „Zdá se mi, že přílišná démonizace Stalina je jedním ze způsobů, jak útočit na Sovětský svaz a Rusko. Ukázat, že dnešní Rusko nese některá mateřská znaménka. Všichni neseme nějaká mateřská znaménka, tak co?“

    Vladimir Putin s válečnou fotkou svého otce V. S. Putina (2017) Vladimir Putin s válečnou fotkou svého otce V. S. Putina (2017) | Kreml

  • 16.2018: My jako mučedníci půjdeme do ráje

    „Agresor musí vědět: odplata je nevyhnutelná, stejně bude zničen. A my jako oběť agrese, my jako mučedníci půjdeme do ráje a oni prostě zdechnou. Protože oni ani nebudou mít čas se kát.“

    O atomové válce. Podle něj může Moskva použít jaderné zbraně pouze v případě, že je přesvědčena, že na ni útočí potenciální agresor.

    Prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin (16. 7. 2018) Prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin (16. 7. 2018) | Bílý dům

  • 17.2019: Zrádci musí být potrestáni

    „Zrada je největší zločin, jaký může na zemi být, a zrádci musí být potrestáni. Neříkám, že by měli být potrestáni způsobem, který se odehrál v Salisbury – to vůbec ne. Ale zrádci musí být potrestáni.“

    Ve vzácném rozhovoru pro západní média – pro Financial Times – o pokusu o otravu bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala novičokem.

    Vojenské cvičení Centr 2019: Gerasimov, Putin, Šojgu (20. 9. 2019) Vojenské cvičení Centr 2019: Gerasimov, Putin, Šojgu (20. 9. 2019) | Kreml

  • 18.2020: Dary od ruského lidu

    „Vyvstává otázka: kdyby ta či ona republika byla součástí Sovětského svazu, ale dostala by do bagáže obrovské množství ruských zemí, tradičních ruských historických území, a pak by se najednou rozhodla z tohoto svazu vystoupit – no, pak by alespoň odešla s tím, s čím přišla. A netahala by s sebou dary od ruského lidu.“

    O historicky zvláštním připojení Krymu k Ukrajinské SSR a jeho nevrácení s rozpadem SSSR.

    Ruský prezident Vladimir Putin na Sibiři (22. 3. 2020) Ruský prezident Vladimir Putin na Sibiři (22. 3. 2020) | Reuters

  • 19.2021: Nemáme ve zvyku zabíjet

    „Nemáme takový zvyk někoho zabíjet.“

    Na otázku novináře americké televize NBC, zda nařídil zorganizovat pokus o vraždu opozičního politika Alexeje Navalného novičokem.  

    Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
    Video se připravuje ...

  • 20.2022: Demilitarizace a denacifikace

    „Přijal jsem rozhodnutí o provedení speciální vojenské operace. Jejím cílem je ochránit lidi, kteří jsou již osm let vystaveni týrání a genocidě ze strany kyjevského režimu. A za tímto účelem budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, jakož i o souzení těch, kteří se dopustili četných krvavých zločinů proti civilnímu obyvatelstvu, včetně občanů Ruské federace. Naše plány přitom nepočítají s okupací ukrajinského území. Nehodláme nikomu a nic vnucovat silou.“

    Takto 24. února 2022 ohlásil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Za pár měsíců Rusko oznámilo anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti Ukrajiny.

    Vladimir Putin 24. února 2022 informoval o zahájení „speciální vojenské operace“. Vladimir Putin 24. února 2022 informoval o zahájení „speciální vojenské operace“. | Kreml

  • 21.2023: Teroristé a neonacisté, k čertu s nimi

    „Neonacisté se netají tím, za čí dědice se považují. Na Západě si toho kupodivu nikdo z vládnoucích nevšímá. Proč? Protože oni na to s prominutím kašlou. Je jim jedno, na koho vsadit v boji proti nám, v boji proti Rusku. Hlavní je, že bojují proti nám, proti naší zemi, a proto mohou využít každého. A viděli jsme, že se to stalo: teroristé, neonacisté, třeba i plešatý čert může být použit, nedej bože, pokud splní jejich vůli a poslouží jako zbraň proti Rusku.“

    O údajných banderovcích v čele Ukrajiny.

    Vladimir Putin na inspekci závodu Obuchovskij z koncernu letecké obrany Almaz-Antej (18. 1. 2023) Vladimir Putin na inspekci závodu Obuchovskij z koncernu letecké obrany Almaz-Antej (18. 1. 2023) | Kreml
  • 22.2024: Není lepší jít až do konce?

    „(Kolektivní Západ) pořád přitápí, eskalují situaci. Zjevně počítají, že se v nějaký moment vystrašíme. Říkají, že chtějí dosáhnout strategické porážky Ruska na bojišti. Co to znamená pro Rusko? Pro Rusko to znamená konec jeho státnosti. Znamená to konec tisícileté historie ruského státu – myslím, že to je každému jasné. A pak se nabízí otázka: proč bychom se měli bát? Není lepší jít až do konce?“

    Na tiskové konferenci na návštěvě Vietnamu 20. 6. 2024.

    Vladimir Putin s ministry obrany a veliteli vojenských okruhů (15. 5. 2024) Vladimir Putin s ministry obrany a veliteli vojenských okruhů (15. 5. 2024) | Kreml

Video se připravuje ...
Další videa