Orbán se v Kyjevě snažil se Zelenským překonat neshody. Politici kývli na budoucí dohodu

Aktualizováno -
2. července 2024
16:18
Autor: ČTK, lig, Mii - 
2. července 2024
06:43

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Kyjevě vyzval k uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle médií trval na tom, že Ukrajina a celá Evropa potřebují spravedlivý a trvalý mír, a naléhal na pokračování vojenské pomoci umožňující Ukrajině třetím rokem se bránit ruské agresi. Orbán, známý blízkými vztahy s Moskvou, dnes do Kyjeva přicestoval poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Návštěva se koná den poté, co se Maďarsko ujalo půlročního předsednictví v Radě Evropské unie. To sice dává Budapešti jen malou reálnou moc, umožňuje jí ale ovlivňovat unijní agendu. Maďarsko bylo poslední dobou terčem kritiky kvůli blokování, zpožďování či rozmělňování téměř veškeré pomoci určené Ukrajině, na které se ostatní členské státy shodly.

Orbán viní Kyjev z diskriminace maďarské menšiny v Zakarpatí a i tímto tvrzením ospravedlňuje své odmítnutí poskytnout Ukrajině zbraně nebo povolit jejich převoz přes společnou hranici.

Podle deníku Ukrajinska pravda maďarský premiér po příjezdu do ukrajinského hlavního města nejprve zamířil na maďarské velvyslanectví. Setkání se Zelenským a dalšími ukrajinskými činiteli se uskutečnilo poté.

Tématem mírové rozhovory

Zelenskyj označil dnešní jednání s Orbánem za možný základ pro příští dohodu s Maďarskem. Ochotu uzavřít dohodu vyjádřil také Orbán.

Premiér uvedl, že Maďarsko oceňuje Zelenského mírové iniciativy a že hostitele požádal, aby zvážil uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů, napsala agentura Reuters. Orbán podle ní také prohlásil, že se obě země snaží překonat dřívější neshody a že se zaměřují na budoucnost.

Orbánova návštěva přichází v době, kdy se maďarský premiér snaží získat členy do nové aliance evropských nacionalistických stran Patrioti pro Evropu, která by se podle jeho představ měla stát největší pravicovou frakcí v Evropském parlamentu, připomněla agentura AP. Skupina, jejímž spoluzakladatelem je i české hnutí ANO, čelí kritice, že sdružuje strany vstřícné vůči Rusku.

„Viktor Orbán hned druhý den předsednictví EU vyrazil na Ukrajinu. Tím dokazuje, že je především proevropský politik, protože zájmem Evropy je zastavit zabíjení a ukončit válku,“ napsal dnes v reakci šéf ANO Andrej Babiš.

Cílem maďarského předsednictví je řešit problémy, kterým čelí EU, a proto první cesta vede do Kyjeva, napsal Orbán na facebooku.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov význam Orbánovy návštěvy podle AP zlehčoval slovy, že Maďarsko si musí plnit své povinnosti předsedající země, a dodal, že Moskva nemá ohledně výsledku návštěvy žádná přehnaná očekávání.

Od ruského vpádu na ukrajinské území v únoru 2022 Orbán Ukrajinu ještě nenavštívil. Zároveň patří k několika málo západním lídrům, kteří se od invaze setkali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle listu Ukrajinska pravda byl Orbán v Kyjevě naposledy v roce 2012, tehdy jednal s proruským exprezidentem Viktorem Janukovyčem.

Se Zelenským hovořil Orbán před několika dny na summitu EU v Bruselu. Ukrajinský prezident na vrcholné schůzce vyzval lídry všech zemí EU, aby dále zvýšili vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské agresi.

21:56
26. 8. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od středečního rána. Přejeme dobrou noc.

21:39
26. 8. 2025

Volodymyr Zelenskyj podle BBC oznámil, že prvními zeměmi, na které Ukrajina uplatní pravidla o vícenásobném občanství, budou Německo, Polsko, Česká republika, Spojené státy a Kanada.

Během setkání se zástupci Světového ukrajinského kongresu prezident Ukrajiny uvedl, že vláda brzy přijme potřebné dokumenty. Nejvyšší rada schválila v červnu letošního roku zákon o vícenásobném občanství.

Zákon stanoví, že za určitých podmínek budou moci Ukrajinci současně vlastnit pasy dvou nebo více zemí (dříve se to považovalo za porušení zákona).

21:07
26. 8. 2025

Od začátku rozsáhlé invaze Ruska v roce 2022 bylo zahájeno více než 250 000 trestních řízení kvůli neoprávněné nepřítomnosti vojáků (AWOL) a dezerci, uvedly 26. srpna online noviny Ukrainska Pravda s odvoláním na Úřad generálního prokurátora.

Podle údajů poskytnutých prokuraturou bylo v letech 2022 až 2025 zahájeno 202 997 trestních řízení za neoprávněné opuštění vojenské jednotky, známé také jako neoprávněné opuštění služby. Celkem bylo oficiálně obviněno 15 564 osob.

Zobrazit celý online

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: "Poslouchej, Viktore."  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa