Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

„Jsme šokováni.“ Rusové zničili při ostřelování Ukrajiny sklad Člověka v tísni

Autor: ČTK - 
17. října 2023
13:47

Při pátečním útoku na východě Ukrajiny česká nezisková organizace Člověk v tísni přišla o sklad humanitární pomoci v Novoselivce v Doněcké oblasti. Zcela zničen byl stavební materiál pro obnovu domů pro 200 rodin, zraněný nikdo není, uvedla dnes organizace na svém webu. Zveřejnila tam i fotografii zničeného objektu. Novoselivka leží blízko frontové linie mezi ruskou a ukrajinskou armádou na území ovládaném Ukrajinci, řekl ČTK mediální koordinátor Člověka v tísni pro Ukrajinu Petr Štefan.

„Jsme šokováni útokem z pátku 13. října na kulturní dům v Novoselivce v Doněcké oblasti, který sloužil jako sklad humanitární pomoci společnosti Člověk v tísni na podporu obyvatel obce. Budova domu kultury je zcela zničena. Zaměstnanci Člověka v tísni ani místní obyvatelé nebyli zasaženi,“ uvedla organizace. Kvůli útoku zůstali místní obyvatelé bez podpory pro obnovu svých domovů před nadcházející zimou, dodala.

Sklad zničil ruský útok, řekl Štefan. Výši škody nechtěl odhadovat. V budově byla podle něj uložená humanitární pomoc nejen od Člověka v tísni. Pro českou organizaci to byl při bojích na východní Ukrajině první takto zničený sklad.

„Nikdo by neměl prožívat to, co miliony lidí na Ukrajině, kteří mají poškozené nebo zničené domovy, vidí, jak jsou jejich blízcí zraněni nebo zabiti, a vidí, jak jsou kvůli ruským útokům bombardovány školy, nemocnice, kulturní a jiná zařízení,“ napsal Člověk v tísni.

Organizace podle své tiskové zprávy navzdory zničení skladu vynaloží v Novoselivce veškeré úsilí na podporu místních a poskytnutí pomoci.

Člověk v tísni na východě Ukrajiny pomáhá od počátku bojů v roce 2014 v humanitární oblasti, při vzdělávání mladých lidí a ekonomickém rozvoji zemědělských oblastí. Po invazi ruské armády na Ukrajinu na konci loňského února organizace rozšířila svůj tým a poskytuje humanitární, finanční i psychologickou pomoc na celém ukrajinském území.

V Česku Člověk v tísni pomáhá také uprchlíkům z válkou zasažené země. Od února 2022 organizace poskytla pomoc více než milionu lidí zasažených válkou. Využívá k tomu i peníze ze sbírky SOS Ukrajina, kam víc než půl milionu dárců přispělo přes 2,1 miliardy korun.

18:51
Dnes

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána se rozhodla nakupovat plyn místo na energetických trzích z Ruska, protože podle ní je bezpečnější jednat se spolehlivým partnerem. Maďarský levicový deník Népszava však spočítal, že země na obchodu s ruským plynem prodělala obrovské peníze. Důvodem je skutečnost, že současná platná smlouva o nákupu plynu z Ruska byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice.

17:58
Dnes

Německý ministr obrany Boris Pistorius zveřejnění interního rozhovoru vysoce postavených příslušníků německého letectva o tom, jak by teoreticky Ukrajina mohla použít střely Taurus, označil za součást ruské hybridní války. Dnes podle agentury DPA řekl, že kvůli úniku informací zatím personální důsledky vyvozovat nebude.

„Je to součástí informační války, kterou vede (ruský prezident Vladimir) Putin,“ řekl Pistorius. Cílem Moskvy je podle něho rozvrátit německou vnitřní politiku. „A proto bychom měli reagovat s rozmyslem, ale rozhodně,“ uvedl také šéf německého resortu obrany.

16:20
Dnes

Takto nyní vypadá hrob opozičního lídra Alexeje Navalného. Lidé stále chodí uctít jeho památku.

Zobrazit celý online

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa