Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Zelenskyj promluvil o únavě a blížící se zimě: Co Ukrajině na frontě nejvíc chybí?

Autor: ČTK, swp - 
4. října 2023
16:20

Ukrajina musí překonat zimu, aniž by ztratila svoji současnou iniciativu na bojišti, kde čelí ruským jednotkám, které loni v únoru napadly Ukrajinu, řekl v rozhovoru s italskou stanicí SkyTG24 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Válka trvá už druhým rokem, ale podle prezidenta Ukrajinci neztrácejí motivaci pokračovat v protiofenzivě a usilovat o vítězství, i když se potýkají s nedostatkem zbraní.

„Je tu únava, ale jsme motivovaní. Uděláme vše pro vítězství nad nepřítelem, naše protiofenziva bude pokračovat," prohlásil Zelenskyj. Připustil nicméně, že ukrajinské síly čelí problémům a že protiofenziva postupuje „krok za krokem".

Ukrajina má podle Zelenského nedostatek munice a protileteckých zbraní. Prezident vyjádřil naději, že právě možnosti posílení ukrajinské protivzdušné obrany bude moci projednat s lídry Evropské unie.

6:54
Dnes

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 23 drony a řízenou střelou. Střelu a 18 dronů se podařilo zničit, než zasáhly cíl, uvedl Kyjev podle agentur Ukrinform a Reuters. Jestli zbylé bezpilotní letouny způsobily nějaké škody, zatím není jasné.

Ukrajinská armáda uvedla, že na odražení vzdušného útoku se podílely stíhací letouny, protiletadlové raketové jednotky a mobilní palebné skupiny ukrajinského letectva a obranných sil. Protivzdušná obrana byla nasazena v nejméně devíti oblastech Ukrajiny

5:19
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Při ruském ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny zahynuli dva lidé a sedm dalších bylo zraněno. Uvedl to dnes šéf vojenské správy města Roman Mročko.

V obci Sadove východně od Chersonu zamřel při ruském ostřelování 78letý muž ve své garáži. Podle oblastního šéfa Oleksandra Prokudina pak v centru města na autobusové zastávce zahynula žena před několikapatrovým obytným domem, který utrpěl zásah.

21:06
3. 12. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme že jste s námi sledovali dnešní dění z války na Ukrajině. Opět se přihlásíme v pondělí ráno, dobrou noc.

Zobrazit celý online

Ruské vzdušné útoky dlouhodobě sužují ukrajinské obyvatelstvo a vyčerpávají ukrajinskou armádu, která se kvůli nim nemůže plně soustředit na vytlačení ruských vojsk z ukrajinského území.

„Další výzvou pro naše obyvatelstvo a ukrajinskou armádu je zima. Musíme ji překonat, aniž bychom ztratili iniciativu na bojišti," zdůraznil Zelenskyj.

Video  Výbuch ruského systému na Krymu: Ukrajinci použili nové střely?  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud