Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Zatočte s korupcí! Američané v tajné nótě varují Ukrajinu před zpronevěrou pomoci

Autor: ČTK - 
3. října 2023
21:10

 Spojené státy stále silněji naléhají na Ukrajinu, aby přidala v boji proti korupci, píše na svých internetových stránkách americká televize CNN s odvoláním na vícero nejmenovaných zdrojů. Washington v posledních týdnech vyslal do Kyjeva několik nót, v nichž naznačil, že určité formy americké hospodářské pomoci budou spojovány s pokrokem Ukrajiny v reformách jejích institucí.

Podle CNN se nic nemění na vojenské podpoře, kterou zemi čelící 19 měsíců ruské agresi poskytuje administrativa prezidenta Joea Bidena. Nejmenovaní američtí činitelé ale dávají jasně najevo, že další formy pomoci pro Ukrajinu by mohly být ohroženy, pokud Kyjev neudělá více pro potírání korupce. Americký Kongres ještě neschválil žádost Bidenovy administrativy o dalších 24 miliard dolarů (zhruba 562 miliardy korun) pro Ukrajinu. Někteří republikáni odrazují od poskytnutí takové částky, aniž by s tím byla spojena důkladná kontrola a aniž by to bylo vázáno na určité podmínky.

„Vzkaz Ukrajincům byl vždy takový, že když některé z těchto peněz budou zpronevěřeny, pak to ohrožuje celou americkou pomoc pro jejich zemi,“ řekl CNN jistý činitel.

22:00
10. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
10. 12. 2023

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
10. 12. 2023

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Americké ministerstvo zahraničí koncem léta poslalo do Kyjeva formální diplomatickou nótu, v níž upozornilo, že Spojené státy očekávají, že Ukrajina bude nadále přijímat různá opatření proti korupci a pro zvýšení finanční transparentnosti, aby mohla dostávat přímou podporu rozpočtu. V demarši Washington také zdůrazňoval, že je třeba, aby Ukrajina zavedla kritické reformy podle programu Mezinárodního měnového fondu. Jedna z nich se týká boje proti praní špinavých peněz s cílem zabránit financování terorismu.

Kromě toho Bílý dům vytvořil seznam reforem, které by Ukrajina měla přijmout, aby mohla dále přijímat podporu ze strany USA a pokračovat ve sbližování s Evropskou unií. „Šlo o seznam vytvořený jako základ pro konzultace s ukrajinskou vládou a dalšími klíčovými partnery...,“ uvedla americká ambasáda v Kyjevě. Dokument obsahuje změny, které by Ukrajina mohla udělat během tří měsíců, půl roku, roku a 18 měsíců.

Server Politico v pondělí napsal, že Bidenova administrativa si kvůli korupci na Ukrajině dělá mnohem větší starosti, než veřejně přiznává. Washington varuje, že vysoká míra korupce, s níž se východoevropská země dlouhodobě potýká, by mohla partnery Kyjeva odradit od toho, aby mu dále poskytovali pomoc pro obranu proti Rusku.

Video  Výbuch ruského systému na Krymu: Ukrajinci použili nové střely?  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud