Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Rusové přišli o nadvládu v Černém moři, odhalili experti. Kyjev postupně obnovuje provoz přístavů

Autor: ČTK, swp - 
21. září 2023
19:55

Ukrajina s použitím střel a námořních dronů ukrajinské produkce do značné míry narušila v Černém moři ruskou vojenskou nadvládu, píše list The Wall Street Journal (WSJ). Mimo jiné tím Kyjev dosáhl obnovení provozu oděských přístavů, kam v nedávné době dopluly ukrajinským koridorem první obchodní lodě od začátku ruské invaze z února 2022.

„Abychom zajistili naši bezpečnost i do budoucna, musíme začít bránit své pobřeží, a to od pobřeží nepřítele," uvedl velitel ukrajinského námořnictva, viceadmirál Oleksij Nejižpapa.

Na začátku války měla ruská Černomořská flotila nad ukrajinským námořnictvem početní převahu 12:1, uvádí WSJ, podle kterého námořní síly Kyjeva nebyly v té době považovány za příliš významné. Ukrajina tehdy navíc urychleně potopila svou vlajkovou loď fregatu Hetman Sahajdačnyj, toho času v opravárenských docích v Mykolajivu, aby nepadla do rukou nepřítele.

V oděských přístavech byl se začátkem války zastaven veškerý provoz. Obyvatelé Oděsy mohli pouhým okem pozorovat ruské válečné lodě, které ze svých pozic na obzoru ostřelovaly město a zároveň se připravovaly na vylodění vojsk. V současné době se ale ruská válečná plavidla už neodvažují plout do severozápadní části Černého moře. Ruská Černomořská flotila od začátku války utrpěla při ukrajinských útocích těžké ztráty a bezpečná pro ni už není žádná oblast Černého moře, píše list.

22:00
10. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od pondělí navštíví Spojené státy, v úterý se na pozvání Bílého domu setká s prezidentem Joem Bidenem a pozván je i do Senátu. Návštěva se koná ve chvíli, kdy Bidenova administrativa vyvíjí tlak na Kongres, aby Ukrajině poskytl další miliardy dolarů na pomoc ve válce proti Rusku, uvedla agentura AP.

Cílem návštěvy je zdůraznit podporu Spojených států Ukrajině, oznámil Bílý dům. Součástí návštěvy je „řada schůzek a jednání“, přičemž klíčovými tématy bude obranná spolupráce mezi Ukrajinou a Spojenými státy, „zejména skrze společné projekty na výrobu zbraní a systémů protivzdušné obrany i koordinace mezi oběma zeměmi v následujícím roce,“ uvedla Zelenského kancelář.

19:55
10. 12. 2023

K zajímavému setkání došlo v Argentině, kam dorazil za novým prezidentem Mileiem i maďarský premiér Viktor Orbán, blokující další unijní pomoc Ukrajině. Orbán se totiž v Buenos Aires tváří v tvář setkal právě s dalším z hostů – ukrajinským prezidentem Zelenským.

19:42
10. 12. 2023

Argentinský prezident Javier Milei dnes složil přísahu, pogratulovat mu dorazil i Volodymyr Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Ukrajinské útoky v posledních týdnech míří na ruské přístavy a stanoviště v krymském Sevastopolu a pevninském Norossijsku. Ve středu Kyjev uvedl, že zasáhl velitelské stanoviště Černomořské flotily na Krymu a minulý týden odborníci usoudili, že ukrajinské síly 13. září poškodily ruskou ponorku třídy Kilo a velkou výsadkovou loď třídy Ropucha. Poničení boku podle vojenských analytiků navíc zkomplikuje plánované ruské námořní operace.

Ukrajina, která nemá možnost do námořního boje proti Rusku vyslat konvenční válečná plavidla, operuje zejména pomocí několika typů dronů ukrajinské výroby, které dokáží překonat i velké vzdálenosti.

„Je zřejmé, že právě kvůli námořním dronům je nepřítel napjatý, necítí se bezpečně ani ve svých domovských přístavech, natož na moři," uvedl Nejižpapa.

Válka v Černém moři vstoupila do nové fáze s červencovým odchodem Ruska z obilných dohod, které mimo jiné zaručovaly bezpečný vývoz ukrajinských zemědělských produktů z obléhaných přístavů. Zároveň však svazovaly ruce ukrajinské armádě, píše WSJ.

Viceadmirál uvedl, že Ukrajina nemá v úmyslu zasahovat do civilní lodní dopravy v Černém moři. Upozornil však, že podle dohody ze San Rema z roku 1994 o mezinárodním právu v případě námořní války má Kyjev právo cílit na komerční plavidla, která podle něj pomáhají ruské armádě ve válečném úsilí nebo která doprovázejí ruské válečné lodě a letadla. „Jsou to zcela legitimní cíle," uvedl.

Video  Fiala popsal, proč ČR pomáhá Ukrajině. Odmítl, že by to bylo na úkor občanů.  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud