Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Centra Kyjeva a Lvova jsou nově v UNESCO. Ruská agrese vzácné památky ohrožuje

Autor: ČTK - 
15. září 2023
16:59

Historická centra ukrajinských měst Kyjev a Lvov jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO v ohrožení. Památky v těchto městech ohrožuje válka vedená Ruskem proti Ukrajině. Na seznam je dnes přidala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), hlasovala o tom během svého jednání v Saúdské Arábii.

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie, která je hlavním chrámem kyjevských metropolitů a zdobí ji zlatá kupole. Nově v něm figuruje i pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra, který sestává z množství klášterů a kostelů, z nichž část je pod zemí. Obě památky pochází z 11. století. Ve Lvově je podle UNESCO ohroženo celé historické centrum, zejména hrad z 5. století, uličky z 13. století, synagoga a několik kostelů.

13:13
Dnes

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali. Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

12:55
Dnes

V Chersonu na jihu Ukrajiny dnes při ruském ostřelování zemřel jeden člověk v areálu jisté firmy, další utrpěl zranění, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ukrajinské úřady. Podotýká, že informace nelze ověřit. Cherson Rusové ostřelují pravidelně. Nachází se u Dněpru, kterým prochází frontová linie.

12:35
Dnes

Ministr zahraničí Jan Lipavský vyrazil do Vídně, kde se koná konference o nešíření jaderných zbraní. Jednal mj. se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaelem Grossim. „Největší hrozbou pro jadernou bezpečnost v Evropě je ruská okupace Záporoží,“ zmiňuje Lipavský největší atomovou elektrárnu v Evropě.

Zobrazit celý online

Ani jedna z těchto pamětihodností dosud nebyla zasažena ruským ostřelováním. Celý Lvov na západě Ukrajiny se zatím poměrně úspěšně vyhýbá většině útoků, poznamenala agentura AP.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je 1157 lokalit ve 167 zemích světa, z toho 900 je kulturních a 218 přírodních. Některé památky patří do obou kategorií. Na seznamu památek v ohrožení je aktuálně 56 položek, nově mezi ně patří Kyjev a Lvov.

Video  Eva Pavlová před "Summitem prvních dam" v Kyjevě.  - YouTube
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa