Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Měl jsem obavy, že mě zabijí! Slovák prožil 2 hrůzné měsíce v ruském vězení. Putina už neobdivuje

Autor: vja, swp - 
21. července 2023
05:00

Pořádné vystřízlivění čekalo slovenského občana, který se během května vydal ilegálně do Ruska, země, kterou dříve bezmezně obdivoval. Hudebník a skladatel Ján Mazák původem z Košic totiž téměř ihned po přechodu hranic skončil v ruském vězení, které podle jeho názoru připomínalo sovětský gulag. Příběh o „zaslíbené zemi“ a následné velmi rychlé změně názorů přinesl zpravodajský server Novinky.cz s odkazem na slovenský Denník N.

Do Ruska se Mazák dostal začátkem května přeplaváním řeky Narvy z Estonska. Celý od bahna a promáčený se pak vydal hledat ubytování, kde by se mohl převléknout a trochu ohřát. Jen několik kilometrů od vodního toku jej však zatkla tamní policie. A právě zde začalo jeho více než dvouměsíční utrpení.

Policisty se snažil získat na svou stranu tvrzením, že je autorem „slavnostní hymny“ Vivat Russia, kterou si následně opakovaně pouštěli na služebně. To však zjevně ruské muže zákona příliš nepřesvědčilo. Mazáka čekal drsný výslech a následně převoz do vězení v Kingiseppu a Petrohradu.

„Vodili mě z jedné místnosti do druhé bez jakéhokoli vysvětlení, jako kdyby mě chtěli psychicky deptat. V policejní cele mě drželi 72 hodin místo povolených 48. Opravdu jsem měl obavy, že mě zabijí,“ vypověděl pro slovenský deník k jednání vyslýchatelů.

V Kingiseppu k pití měli pouze omezené příděly čaje či v cele tekoucí vodu, která však zapáchala a lidem působila průjmy. „Záchod byla díra v zemi, jako otevřená kanalizace. O nehorázném smradu snad ani nemusím mluvit,“ vzpomínal na prožité hrůzy Mazák.

V Petrohradě sdílel údajně celu asi s 60 dalšími trestanci, kteří všichni spali na starých pryčnách. Věznice se prý celá hemžila šváby, kvůli nimž si vězni cpali na spaní do uší smotky vaty. Jíst pak museli z nemytých kbelíků, v nichž dostávali převážně povařenou pšenici.

S hygienou to prý bylo celkově tristní. Na jednu sprchu bylo přibližně 1500 vězňů, kteří na ni měli nárok jednou týdně, což se však nikdy příliš nedodržovalo. Ve stísněných prostorech se navíc údajně rychle šířil covid a další nemoci. „Slyšel jsem od jiných vězňů, že tam chodí i lidé s tuberkulózou, kapavkou, AIDS a nikdo to neřešil,“ popsal bývalý obdivovatel Ruska a Vladimira Putina.

Z „vězení hrůzy“ se Mazák nakonec dostal po více než dvou měsících a zaplacení pokuty asi 4700 korun. Obhájci mu sice navrhovali, aby vydržel do září, kdy by jeho pobyt na území Ruské federace mohl projít legalizací, Slovák si však nebyl jistý, zda by delší dobu v nelidských podmínkách vůbec přežil.

Bývalý dirigent a sbormistr košického divadla byl před svým pokusem o emigraci do Ruska v nelehké situaci. Pokoušel se podnikat s vlastní pekárnou, ta však zkrachovala a on se následně ocitl v exekuci, kvůli které přišel o bydlení a objevily se u něj sebevražedné myšlenky. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu pak věřil klamavým zprávám a ruské propagandě hlásající, že k útoku na sousední zemi je dovedla provokace ze strany USA.

21:30
7. 12. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pátečního rána.

21:25
7. 12. 2023

Bílý dům ostře reagoval na to, že republikáni v americkém kongresu zablokovali návrh o nové pomoci Ukrajině a Izraeli, kterou požaduje prezident Joe Biden.

„Naše prohlášení ohledně tohoto (balíku) byla jednoznačná," reagovala dnes na hlasování mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová. „Je ohromující, že jsme došli až do tohoto bodu. Republikáni v Kongresu dávají Putinovi ten nejlepší dárek, jaký si mohl přát, a zahrávají si s naší národní bezpečností. Je nutné, aby to Kongres dokončil. Musíme zajistit, aby stateční Ukrajinci měli k obraně své demokracie to, co potřebují," dodala Jean-Pierrová.

21:00
7. 12. 2023

Existují silné argumenty pro použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Cameron. Zároveň využil své návštěvy Spojených států k tomu, aby americké politiky vyzval ke schválení dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

Cameron dnes na bezpečnostním fóru ve Washingtonu řekl, že o otázce použití zmrazeného ruského majetku hodlá hovořit se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

„Existuje velmi silný důvod pro to, abychom řekli‚ místo pouhého zmrazení vezměme ty peníze a dejme je na obnovu Ukrajiny; to bude, chcete-li, záloha na reparace, které Rusko jednou bude muset zaplatit za nelegální invazi, kterou podniklo," řekl Cameron.

Zobrazit celý online
Video  Analytik Mikulecký o konci vzpoury v Rusku: Jednoznačná habaďůra! Lukašenko vliv nemá.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud