Zvrat v dodávkách stíhaček F-16, Ukrajina se jich asi dočká. Proč je Zelenskyj tolik chce?

Autor: DVL, ČTK, swp - 
21. května 2023
05:00

Spojené státy podporují plány na výcvik ukrajinských pilotů na stíhací letouny F-16, řekl 19. května podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury AP americký prezident Joe Biden v Hirošimě lídrům skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. O tom, kdy a kdo tyto zbraně Ukrajině dodá, se podle stejných zdrojů rozhodne v příštích měsících. Co jsou stíhačky F-16? Proč je Ukrajina tolik chce? O tom informoval deník The New York Times.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal jako historické, Ukrajině podle něj velmi pomůže. Podporu plánu následně vyjádřily také Dánsko, Nizozemsko a Británie.

„Vítám historické rozhodnutí Spojených států a (amerického prezidenta) podpořit mezinárodní koalici v dodávkách stíhaček. Velmi to pomůže našim vzdušným silám,“ uvedl Zelenskyj. Dánské ministerstvo současně informovalo, že je také připraveno podpořit výcvik ukrajinských pilotů na stíhačky F-16.

Co jsou to stíhačky F-16?

Poprvé vzlétly v roce 1976. Jedná se o nadzvukový stíhací letouny používané armádami ve 25 zemích na vzdušné souboje a bombardování. Byly použity v amerických konfliktech v Afghánistánu, Iráku, Kosovu, Perském zálivu a na misích obrany vlasti ve vzdušném prostoru USA. F-16 je vyroben americkým dodavatelem obrany Lockheed Martin a výrobci v Belgii, Dánsku, Nizozemsku a Norsku – což jsou čtyři země, které podle vysokého ukrajinského představitele naznačily, že jsou ochotny převézt některé ze svých stíhaček F-16 do Kyjeva.

Letoun je široce považován za všestranný, lehký a nákladově efektivní – s cenou až 63 milionů dolarů, v závislosti na modelu, podle některých odhadů. Po celém světě je stíhaček F-16 v aktivní vojenské službě přibližně 3 000, včetně stovek v americkém letectvu a námořnictvu.

Proč je Ukrajina tolik chce?

Stíhačka F-16 má jak útočné, tak obranné schopnosti. Ukrajinští představitelé uvedli, že v krátkodobém horizontu jsou F-16 a další moderní západní stíhačky potřebné k posílení protivzdušné obrany, neboť časté palby ruských raket vyčerpávají stávající kyjevské pozemní systémy. Letouny mohou vzlétnout během několika minut a jsou vybaveny k sestřelení přilétajících raket a nepřátelských letadel. „Bez moderních bojových letounů nebude žádný systém protivzdušné obrany dokonalý,“ řekl prezident Zelenskyj evropským vůdcům, kteří se tento týden sešli na summitu v Reykjavíku na Islandu.

Mnoho představitelů v celé Evropě a ve Spojených státech se domnívá, že F-16 by mohly v budoucnu odradit mnohem lepší ruské letectvo od útoku na Ukrajinu.

Proč se USA tak zdráhaly je poslat?

Výcvik ukrajinských pilotů k létání se západními letouny bude trvat měsíce a Bidenova administrativa řekla, že je lepší poslat zbraně, které pomohou Ukrajině v její nadcházející protiofenzívě proti Rusku – bitvě, o níž mnozí na Západě doufají, že bude bodem obratu ve válce.

Vysoký americký představitel tento týden uvedl, že náklady na vyslání F-16 by pohltily velkou část již tenčícího se fondu amerického válečného financování. Bidenova administrativa již dříve řekla ne několika typům pokročilých zbraní pro Ukrajinu – včetně odpalovacích zařízení raket HIMARS, tanků Abrams a raket Patriot.

Jaké jsou šance, že Ukrajina nakonec F-16 dostane?

Podle představitelů a vojenských analytiků vysoká. Podle toho, co analytici označují za nejpravděpodobnější scénář, by Spojené státy vydaly licence na reexport do jiných zemí, které mají F-16, což jim umožní převést jejich letouny na Ukrajinu. Několik amerických představitelů v pátek uvedlo, že prezident Biden je připraven tak učinit, ale není jasné, kdy by k tomuto schválení mohlo dojít. Vzhledem k nákladům každého letounu je méně pravděpodobné, že by Spojené státy poslaly na Ukrajinu vlastní F-16, i když to není nemožné.

Pokud západní spojenci hodlají modernizovat letitou ukrajinskou leteckou flotilu ze sovětské éry modernějšími letouny, „nejpravděpodobnějším výsledkem je poskytnutí F-16 Ukrajině,“ řekl Douglas Barrie, vojenský letecký expert z Mezinárodního institutu pro strategická studia v Londýně. 

Podle agentury AP se výcvik ukrajinských pilotů uskuteční v Evropě a pravděpodobně začne v příštích týdnech. Biden dalším lídrům států G7 řekl, že rozhodnutí kdy, kolik a kdo poskytne bojové letouny čtvrté generace Ukrajině, padne v horizontu měsíců, a to při výcviku ukrajinských pilotů.

21:11
20. 6. 2025

Slovensko v současnosti dostává z Ruska méně než polovinu z celkového objemu nakupovaného zemního plynu. Důvodem jsou nedostatečné přepravní kapacity pro dodávky ruské suroviny. Novinářům to dnes řekla slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková. Návrh Evropské komise postupně zastavit dovoz ruského plynu do konce roku 2027, který už kritizoval slovenský premiér Robert Fico, podle ní způsobí nárůst cen plynu pro středoevropský trh o deset až 15 procent a také zvýšení tranzitních poplatků.

Ruský koncern Gazprom do konce loňska dodával plyn na Slovensko přes Ukrajinu, která kontrakt s ruskou stranou ve věci tranzitu suroviny neprodloužila. Ruský plyn pro slovenské plynárny SPP následně začal proudit jižní trasou přes Turecko, která ale nemá dostatečnou kapacitu.

21:23
20. 6. 2025

Vážení čtenáři, 

pro dnešek se zprávami z války na Ukrajině končíme. Znovu se přihlásíme zase zítra ráno. Za redakci Blesk Zpráv vám přejeme dobrou noc.

21:05
20. 6. 2025

Putin v Petrohradě také prohlásil, že považuje „ruský a ukrajinský národ za jeden národ“. „V tom smyslu je celá Ukrajina - naše,“ řekl šéf Kremlu podle TASS. Kyjev a jeho západní spojenci odmítají nároky Moskvy na ukrajinské regiony jako nelegální a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně odmítl představu, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, poznamenala agentura Reuters.

Nedávno se sešly v tureckém Istanbulu delegace obou zemí, dohodly se však pouze na výměně válečných zajatců a repatriaci padlých. Průlom v otázce možného příměří ve válce jednání nepřineslo. Ukrajina souhlasila s americkým návrhem na bezpodmínečné třicetidenní příměří, ruská strana na něj nepřistoupila. Ruská delegace zároveň předala Ukrajincům memorandum nastiňující požadavky Moskvy pro zastavení bojů.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa