Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Ukrajinci vytlačili Rusy z některých pozic v Bachmutu. Přípravy na protiofenzivu pokračují

Autor: swp, ČTK - 
1. května 2023
10:59

Ukrajinské protiútoky vytlačily ruské síly z některých okupovaných pozic v Bachmutu v Doněcké oblasti, uvedl dnes velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Situace ve městě, které se invazní síly snaží dobýt už řadu měsíců, ale podle něj zůstává složitá. Ukrajinský generální štáb ve své dnešní ranní situační zprávě informoval o odražení 36 ruských útoků u Bachmutu, Marjinky a Avdijivky na Donbase.

V Bachmutu podle Syrského pokračují intenzivní boje. „Nepřítel vedl četné útoky a snažil se prolomit obranu našich pozic v několika směrech,“ uvedl Syrskyj podle telegramového účtu armádního mediálního střediska s poznámkou, že Rusové v této snaze neuspěli.

Rusko posílá do útoku nové jednotky, ale navzdory jeho značným ztrátám se mu nedaří město ovládnout, sdělil ukrajinský velitel.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v neděli podle agentury TASS prohlásil, že jednotky jeho země během dne získaly kontrolu nad čtyřmi bloky na západě Bachmutu. Rusko už dříve oznámilo, že ovládá většinu tohoto východoukrajinského města. Invazní síly v Bachmutu zaznamenávají postupně zisky, ale podle ukrajinské armády je stále možné dodávat obráncům jídlo, munici a léky, uvedla dnes agentura Reuters.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v neděli večer podle serveru Ukrajinska pravda uvedla, že ruským vojákům se za uplynulý týden podařilo v některých oblastech dosáhnout „nevýznamných“ územních zisků, ale ukrajinské obranné síly znovu získaly své pozice.

U Lymanu nepřátelské síly snižují aktivitu, jelikož jsou díky aktivní obraně ukrajinských jednotek neúspěšné, sdělila Maljarová. Nejtěžší boje jsou podle ní u Bachmutu a Marjinky.

Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková se v neděli vyjádřila k obrovskému požáru, který v sobotu zachvátil velký zásobník paliva v přístavu Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Podkopání logistiky nepřítele je příprava na ukrajinskou protiofenzivu, která se všeobecně očekává, uvedla podle webu Ukrajinska pravda Humenjuková.

Video  Ukrajinský prapor Da Vinciho vlci sdílel video z boje o Bachmut.  - reprofoto YouTube
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud