Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Čaputová tváří v tvář hrůzám na Ukrajině. Vyslechla ženu, kterou Rusové znásilnili těhotnou

Autor: ČTK, swp - 
29. dubna 2023
18:44

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes na Ukrajině setkala s generálním prokurátorem Andrijem Kostinem a od představitelek veřejného sektoru převzala ocenění za pomoc Ukrajincům, informují slovenská média. Čaputová, která na Ukrajinu přicestovala v pátek společně s českým prezidentem Petrem Pavlem, dnes navštívila také sklep ve vesnici Jahidne v Černihivské oblasti, kde loni ruská armáda skoro měsíc věznila 367 lidí. Podmínky, v jakých tam vesničané tehdy žili, přirovnala ke koncentračnímu táboru, uvedla agentura TASR.

„Těžko se mi hledají slova, protože jsme na místě, které se dá přirovnat ke koncentračním táborům. Lidé tu přežívali v malých stísněných prostorách, umírali tu, byli tu maličké děti, staří lidé,“ uvedla Čaputová. Podle agentury TASR ve sklepě zemřelo 11 osob. Prezidentka se obyvatel ptala, jak jim Rusové vysvětlili, že je drží ve sklepě. „Řekli jim, že je přišli osvobodit,“ napsala prezidentka na facebooku. „Když jsme sem dnes přicházeli, opět zněl poplach,“ dodala.

Pavel a Čaputová přijeli na Ukrajinu v pátek ráno vlakem z Polska. Navštívili mimo jiné město Borodjanka, které připomíná hrůzy ruské okupace, v Kyjevě pak uctili památku padlých obránců Ukrajiny a jednali s prezidentem Volodymyrem Zelenským o další podpoře bojujících Ukrajinců. Prezident Pavel dnes navštívil město Dnipro na východě země.

Prezidentka v pátek také navštívila centrum pro týrané a zneužívané ženy, na jehož provoz přispělo i Slovensko. „Mnoho z jeho současných klientek jsou oběti sexuálních válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky na okupovaných územích,“ napsala Čaputová na facebooku. Ve středisku se setkala mimo jiné s ženou, kterou opakovaně znásilnili, bili, drželi v zajetí, ačkoli byla těhotná. „Dítě potratila a muže jí zabili,“ dodala prezidentka, která zároveň upozornila na odvážení ukrajinských dětí do Ruska invazními silami.

„V Rusku stále zůstává takto odebraných minimálně 20 000 dětí,“ uvedla Čaputová, která před vstupem do vysoké politiky působila jako právnička. „Tyto zločiny jsou už dnes vyšetřované Mezinárodním trestním soudem (ICC), který už také vydal první mezinárodní zatykače,“ napsala. Připomněla, že Slovensko podporuje zřízení zvláštního tribunálu pro zločin agrese. ICC v březnu vydal kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Server Ukrajinska pravda v souvislosti s návštěvou prezidentů Česka a Slovenska poznamenal, že vysoce postavení zahraniční představitelé od začátku ruské invaze jen zřídka zůstali na Ukrajině přes noc. V pátek odpoledne musela dvojice státníků v metropoli kvůli leteckému poplachu na čas do hotelového krytu.

18:43
Dnes

Norsko se přidává k zemím, které na základě sankcí Evropské unie zakázaly na své území vjezd aut s ruskou poznávací značkou. Oznámilo to dnes norské ministerstvo zahraničí s tím, že opatření začne platit od pondělí, informovala agentura AP. Norsko sdílí s Ruskem 200 kilometrů hranice v arktické oblasti. Už dříve vjezd vozidel s ruskou SPZ zakázaly Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko a Finsko.

Norsko „stojí svou reakcí po boku spojenců a lidí, kteří mají podobný postoj k brutální útočné válce Ruska“, uvedla norská ministryně zahraničí Anniken Huitfeldtová.

Opatření znamená, že osobní vozidla s ruskou značkou, která mají devět nebo méně míst, už nesmějí přejet norské hranice. Vláda nicméně připouští některé výjimky, které se týkají například diplomatických vozidel, aut vlastněných norskými občany nebo nezbytných cest v nouzových případech kvůli nemoci nebo úmrtí v rodině.

18:11
Dnes

V nejbližší době přijedou na Ukrajinu specialisté, kteří vypracují plány na zahájení výroby vojenského vybavení včetně systémů protivzdušné obrany, řekl v pátek novinářům náčelník generálního štábu ukrajinského prezidenta.

„Myslím, že sem velmi brzy přijedou specialisté, kteří vypracují plán naší vlastní výroby všeho, co potřebujeme. Především se to týká protivzdušné obrany,“ citovala agentura Reuters Andrije Jermaka.

18:02
Dnes

Ukrajinští vojáci k odminování používají i techniku zaslanou ze Slovenska, jako například dálkově ovládaný odminovač Božena-5.

Zobrazit celý online

Video  Pavel odsoudil ruské barbarství na Ukrajině. Co řekl o videu údajné hrůzné popravy Ukrajince?  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud