Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Gerasimov selhal ve velení Rusů, dosáhl nepatrných úspěchů za cenu velkých obětí, tvrdí Londýn

Autor: ČTK, swp - 
1. dubna 2023
13:05

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině dosáhl jen nepatrných úspěchů a jeho pokus o zimní ofenzivu selhal. Uvedlo to dnes na twitteru britské ministerstvo obrany, které se ve svých pravidelných hodnoceních odvolává na informace tajných služeb.

Gerasimov převzal 11. ledna velení nad „zvláštní vojenskou operací“, jak ruskou invazi na Ukrajinu nazývá Moskva. Funkci předtím zastával Sergej Surovikin, který se stal Gerasimovým zástupcem.

„Gerasimovovo působení se vyznačovalo snahou zahájit celkovou zimní ofenzivu s cílem rozšířit ruskou kontrolu nad celým donbaským regionem. Po osmdesáti dnech je stále zřejmější, že tento projekt selhal,“ uvedlo britské ministerstvo na twitteru s odkazem na informace rozvědek.

„Na několika frontových osách v Donbasu dosáhly ruské síly jen nepatrných úspěchů za cenu desítek tisíc obětí a do značné míry promarnily svou dočasnou personální převahu získanou podzimní ‘částečnou mobilizací’,“ sdělil úřad.

„Po deseti letech ve funkci náčelníka ruského generálního štábu existuje pravděpodobnost, že Gerasimov posouvá hranice toho, jak dalece bude ruské politické vedení tolerovat neúspěch,“ dodalo britské ministerstvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu během návštěvy velitelství moskevských jednotek bojujících na Ukrajině slíbil, že zvýší dodávky munice ruským silám na Ukrajině. Podle agentury Reuters to vyplývá ze záběrů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

Na videozáznamu zveřejněném ministerstvem na telegramu je vidět Šojgua, jak předsedá setkání s vysoce postavenými vojenskými důstojníky, včetně Gerasimova. Šojgu ve videu říká svým kolegům, že Rusko podnikne kroky ke zvýšení dodávek munice vojákům na frontě.

Šojgu v posledních měsících čelil ostré kritice ze strany zastánců tvrdé linie ruského tažení na Ukrajině - včetně Jevgenije Prigožina, šéfa žoldnéřské skupiny wagnerovci, kteří ho obviňovali z nedostatečného zásobování vojsk na frontě municí.

21:11
21. 7. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pondělí ráno, dobrou noc. 

20:24
21. 7. 2024

Ukrajinský výtvarník Oleh Smal dnes v pražské galerii 12 Art Cabinet osobně představil své aktuální karikatury reagující převážně na vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Jde o malou část z jeho tvorby. Smal během 25 let publikoval více než 15.000 děl. Prodejní výstava je zaměřena na jeho nejnovější tvorbu, která reflektuje válku a životní podmínky na Ukrajině. Část jeho prací zůstane v galerii jako součást prodejního portfolia, uvedl galerista Viktor Vilhelm.

Smal je v České republice poprvé, dorazil z Kyjeva. Uvedl, že výstava je důkazem, že život na Ukrajině pokračuje dál a varoval Evropu před rozpínavostí Ruska. Mezi osobnostmi, které kritizuje prostřednictvím svých karikatur, jsou ruský prezident Vladimir Putin, americký prezidentský kandidát Donald Trump, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov nebo bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. „Až skončí okupace části Ukrajiny a Krymu, všechny své politické karikatury spálím,“ prohlásil.

19:23
21. 7. 2024

Během ruské neúspěšné ofenzívy v Charkovské oblasti bylo zabito kolem 20 000 ruských vojáků, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj během rozhovoru pro BBC.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa